Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 30-03-2021 17:27

Panelde “Türk Dünyasında Nevruz” konuşuldu

Panelde “Türk Dünyasında Nevruz” konuşuldu


Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde, moderatörlüğü Üniversite Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hikmet Koraş tarafından yapılan “Türk Dünyasında Nevruz” başlıklı çevrim içi panel gerçekleştirilirken, Nevruzun önemine vurgu yapıldı.
Panelin açılış konuşmasını Prof. Dr. Hikmet Koraş yaparken, “Türk Dünyasında Nevruz” adlı çevrim içi panele gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Paneldeki ilk konuşmayı, Özbekistan Uluğ Bey Milli Üniversitesinden Prof. Dr. Muhabbet Kurbanova gerçekleştirdi. Özbekistan’da kutlanan Nevruz Bayramı hakkında bilgiler vererek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Muhabbet Kurbanova; “Nevruz, bahar tatilinin yanı sıra İran ve Türk halklarında yeni yılın ilk günüdür. Nevruz kelimesi Farsçada yeni gün anlamına geliyor. Nevruz, İran’dan Orta Asya ve Kafkasya’ya, Kazakistan’ın da dahil olduğu geniş bir coğrafyada kutlanıyor” dedi.
Nevruz’un, 30 Eylül 2009’da UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine kaydedildiğini ve 23 Şubat 2010’da da Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 64. Oturumunda 21 Mart’ın “Uluslararası Nevruz Dünü” ilan edildidiğini belirten Prof. Dr. Muhabbet Kurbanova, Nevruz’un herhangi bir milletin veya kültürün bir bayramı olarak değil, tüm insanlığın mirasının bir parçası olarak kutlanmakta olduğunu da vurgulayarak, Nevruz Bayramının millî birliğin ve beraberliğin de vesilesi olduğunu söyledi.
Paneldeki ikinci konuşmayı yapan Üniversite Fen Edebiyat Fakültesi öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Perizat Yertayeva, Nevruz’un tarihinin çok eskilere dayandığını söyleyerek sözlerine başladı ve “Nevruz’un özünde, baharla başlayan yeni bir yılın tazeliği ve heyecanı vardır. Uluslar, bu yeni yılın ilk gününün bahar heyecanını, çeşitli mitolojik ve efsanevi unsurlarla örüp, kendi örf ve gelenekleriyle kaynaştırarak yüzyıllar boyu devam ettirmişlerdir. Her toplum Nevruz’u kendisine mal ederek, kendi düşünce ve inanışların mantığı çerçevesinde yorumlamaktadır” dedi.
“Nevruz kutlamaları 1926 yılında, “İslam kalıntısı” gerekçesiyle yasaklanmış 1988 yılında Muhtar Şahanov tarafından yeniden kutlanması gündeme getirilerek 62 yıllık bir aradan sonra Almatı’da kutlanmaya başlanmıştır. 1991 yılından bu yana ise Kazak Türklerinin takviminde 22 Mart, bayram ve resmi tatil günüdür” diyen Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Perizat Yertayeva, konuşmasının devamında Kazak Türklerinde Nevruz ve Hıdırellez başlıklı konular hakkında da bilgiler vererek “Günümüzde Kazakistan’da Nevruz bayramı, her yıl milli ruhla, çok özel bir heyecanla ve geniş bir çerçevede kutlanmaktadır. Yıldan yıla bu bayram yeni anlamlar, yeni değerler kazanarak zenginleşmekte ve gelişmektedir. Nevruz bayramında şehirlerimizin birçok yerinde törenler, şölenler ve başka kutlama faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir” açıklamalarını sonlandırdı.
(NÖHÜ)
 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA