Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2021 13:30

Gürer: 6 bin mezuna 200 kişilik kadro

Gürer: 6 bin mezuna 200 kişilik kadro

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yönelttiği soru önergesinde, her yıl 6 bin mezun veren emlak ve emlak yönetimi mezunlarından istihdam edilenlerin sayısının açıklanmasını istedi gelen cevapta ise 2020 yılında milli emlak birimlerinde istihdam edilmek üzere emlak ve emlak yönetimi mezunları arasından toplam 200 kişiye istihdam imkânı sağlandığını bilgisi paylaşıldı.
Emlak ve emlak yönetimi bölümü her yıl 6000 civarı mezun verdiğini 30 bini aşkın emlak ve emlak yönetimi mezunu olduğunu 3 bin 301 nitelik kodlu emlak ve emlak yönetimi mezunları atama beklediğine değinen Gürer, Bakan Kurum tarafından yanıtlanmasını istediği yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi: “Milli emlak için personel ataması yapılması düşünülmekte midir? Atama yapılacaksa bu alana emlak ve emlak yönetimi mezunu atanacak kişi sayısı kaçtır? 2021 yılı içerisinde, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne personel alımı yapılacak mıdır? Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne personel alımı yapılacaksa, emlak ve emlak yönetimi mezunları için ayrılan kadro sayısı kaçtır? 2021 yılında emlak ve emlak yönetimi mezunları atamalarına yönelik planlama nedir?”
Bakan Kurum, 2020 yılında milli emlak birimlerinde istihdam edilmek üzere emlak ve emlak yönetimi mezunları arasından toplam 200 kişiye istihdam imkânı sağlandığını açıkladı.

BAKAN KURUM CEVAPLADI

Bakan Kurum, “2021 yılında, 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 1 l’inci maddesi gereğince Bakanlığımıza tahsis edilecek kadro kontenjanı dâhilinde personel istihdamı sağlanacak olup, ayrıca milli emlak birimlerimize milli emlak uzman yardımcısı alınması yönünde ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunulmuştur” açıklamasında bulundu.
Ömer Fethi Gürer, “Bakanın açıklaması personel alım gerekliliğini ortaya koyuyor. Ancak karar merciinin Cumhurbaşkanlığı olduğunu da ifade ediyor. TBMM Başkanlığı, Başbakan varken Cumhurbaşkanına soru sorulamayacağı belirtilen düzenlemeyi dayanak gösterip Milletvekillerinin soru soramayacağı gerekçesi ile soruları iade ediyor. Bu durumda yeni kadro ve alım olacak mı, olmayacak mı? Karar merci Cumhurbaşkanı ne zaman, kaç kişi için olur verecek bekleyip göreceğiz. Bakalım Bakanlık talebi ne zaman değerlendirilecek?  Bu yıl alım olacak mı? Cumhurbaşkanı kararına kalmış oluyor” dedi.
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA