Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2021 12:16   Güncelleme : 27-03-2021 13:14

Milletvekili sayıları değişti

Milletvekili sayıları değişti

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bazı illerin milletvekili sayılarında değişikliğe gitti. Resmi Gazete'de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu kararında, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 5. maddesinde, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının YSK tarafından genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç 6 ay içinde tespit edilerek duyurulacağı hükmünün yer aldığı belirtilirken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığınca 31 Aralık 2020 tarihli veriler esas alınarak 2020 yılı nüfus bilgilerine göre milletvekili sayısı yeniden hesaplandı.
BAZI İLLER 3 SEÇİM ÇEVRESİNE BÖLÜNDÜ
Yapılan araştırmalar ve elde edilen veriler doğrultusunda milletvekili sayısı 18'e kadar olan iller bir, çıkaracağı milletvekili sayısı 19'dan 35'e kadar olan iller iki, 36 ve daha fazla olan iller üç seçim çevresine bölündü. Böylelikle 600 milletvekilinin 81 ile de dağılımı yapılmış oldu.
Buna göre; YSK kararına göre 36 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Ankara üç, 20 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Bursa iki, 97 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbul üç, 28 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İzmir iki seçim çevresine bölündü.
NİĞDE’NİN VEKİL SAYISI
Mersin'in çıkaracağı milletvekili sayısı bir artarak 12'den 13'e, Tunceli'nin çıkaracağı milletvekili sayısı bir artarak 1'den 2'ye çıktı. İstanbul'un çıkaracağı milletvekili sayısı ise 98'den 97'ye ve Bayburt'un çıkaracağı milletvekili sayısı 2'den 1'e düştü. Niğde’de de uzun zamandır 3 olarak belirlenen vekil sayısında değişiklik olmadı.
ERKEN SEÇİM HAZIRLIĞI MI?
Bu kararın bazı kesimler tarafından olası bir erken seçimi işaret ettiğini ve altyapısının oluşturulduğunu, diğer siyasi partileri hazırlıksız yakalama girişimi olduğunu iddia etseler de, Cumhur ittifakı 2023 seçimlerini işaret etmişti. 

(Resmi Gazete)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA