Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2021 12:15   Güncelleme : 27-03-2021 12:27

Yeniden Refah: Üretici perişan

Yeniden Refah: Üretici perişan

Yeniden Refah Partisi Niğde’nin patates raporunu ile ilgili Genel Başkan yardımcıları Niğde’deki üreticileri ziyareti sonrası enine boyuna bir rapor hazırladı.  Yeniden Refah Partisi Niğde İl Başkanlığının öncülüğünde gerçekleşen ve Niğde’nin kanayan yarası haline gelen patatesin raporunu köylerde v kasabalarda üreticileri dinleyerek verileri toplayarak hazırlayan çalışan ekibinin içerisinde Genel merkez Ticaret Politikaları Kurul Başkanı Selçuk Geyveli, Tarım Politikaları Kurul Başkanı Dr. Bayram Yalçın, Genel Merkez Eğitim Başkan Yardımcısı Zübeyt Bozkurt ve İl Başkanı İmdat Aydın yer aldı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen çalışma raporundan ise TMO alımları, pazarlama sorunu, birlikler, kooperatifler, finansman sorunu gibi birçok konu netliğe kavuştu.
PATATESİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Yeniden Refah Partisi Niğde İl Yönetimi ve tarım üreticilerinin Genel Merkez ziyaretlerinde ziyaret ederek Niğde’de patates üreticisinin sorunlarını anlatması üzerine, Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan ve Genel Başkan Yardımcısı Bayram Sakartepe’nin talimatları üzerine Genel Merkez temsilcileri konuyu yerinde araştırmak, konunun taraflarını, devlet, birlikler, üreticilerimiz ve halkımız ile sorunları tespit etmek için Niğde’ ye geldiler.
Heyet ilk önce Niğde Tarım İl Müdürü Asım Baş’ı makamında ziyaret edip, ardından da Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar’a ziyaret gerçekleştirdi.  Heyet yetkilileri, Ziraat Odası Başkanlığı’ndan aldıkları verilere göre bugün 30-40 kuruşa alıcı bulamayan patatesin maliyetinin 2020 yılı için en az 90 kuruş olduğunu belirttiler. 

SUÇLU SİSTEM DEĞİL ÜRETİCİYMİŞ
Heyet temsilcileri ziyaretlerin ardından söylediklerine göre; üreticinin sahipsiz ve sorunun tek kaynağı ve suçlusu olarak görüldüğünü, Tarım Bakanlığının ise olayı seyrediyor ve çözüm üretmek yerine üreticiden daha fazla ağlıyor olmasının kabul edilemez olduğunu belirttiler.
Bu ziyaretlerin ardından Niğde’nin büyük üretim merkezlerinden olan Gölcük, Orhanlı, Alay, Çitlik kasaba ve ilçelerini ziyaret eden heyet, üreticiler ise depolarda bir araya gelip, onların sorun ve taleplerini dinlediler ve mevcut İktidarın, çiftçilerin yanında olmadığını, üreticileri perişan ettiklerini gördüklerini söylediler.

DEVLET 1 LİRADAN ALABİLİR
TMO ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin patatesi 1 liradan alıp, 1 lira 25 kuruşa satışını sağlayabilecek güçte olduğuna değinen Yeniden Refah Partisi Genel Merkez Temsilcileri hem tüketici hem üretici korunabileceği hem de ekim alanlarında yeniden patates ekimi sağlanabileceğini belirttiler.
ALIN TERİ VE EMEK BOŞA GİDİYOR
Yetkililerin yaptıkları açıklamalarda ise; “Açıkça görüldüğü üzere üreticimizin alın teri ve emeği karşılığını bulamamaktadır.
İHRACAT SERBEST BIRAKILSIN
Hükümetten talebimiz ithalatın acilen durdurulması ve ihracattaki kotanın kaldırılması ve patates ihracatının serbest bırakılmasıdır. Amacımız üreticinin gelirini yükselterek, üretimi karlı hale dönüştürmektir. Bunu sağlamanın yolu da, ürün maliyetini düşürmek vede ürünün yüksek fiyattan pazarlanmasını sağlamaktır.  
ÜRETİCİ DE MİLLETTE AÇ KALIR
Çiftçimize el uzatılmazsa önümüzdeki yıllarda milletimiz aç kalır çiftçimiz toprağı işleyemeyecek hale gelir. Konuyu başta Tarım Bakanı olmak üzere tüm yetkililer ile görüşerek sorunlarınızı  ve çözüm önerilerimizi sunacağız. Yeniden Refah Partisi olarak her zaman ve bu süreçte siz çiftçimizin yanında olacağımızı canı gönülden belirtiriz” ifadelerine yer verdiler.
(İbrahim UGUN/Muhabir)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA