Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-03-2021 16:40   Güncelleme : 27-03-2021 08:43

Niğde'de ilk kez yapıldı

Niğde'de ilk kez yapıldı

Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir ilk gerçekleşti ve bir hastanın boynundan şah damarına “karotis artere” stent takılırken hasta bir günde sağlığına kavuştu. Baş dönmesi şikayeti ile geçici felç atakları olan 70 yaşındaki Kudret Üzümcü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji bölümüne başvurdu. Yapılan muayenede, sol beyin damarının kapalı olduğu anlaşılan hasta operasyona alındı. Hastanın kapalı damarı, Kardiyoloji Uzmanı Yakup Çetinkaya, Radyoloji Uzmanı Halit Can Batur ve Nöroloji Uzmanı Halil İbrahim Akçay'ın katıldığı operasyonda kapalı anjiyo yöntemiyle stent yerleştirildi ve balonlama yöntemiyle açılması sağlandı.
SALGIN NEDENİYLE MÜDAHALE EDİLMEMİŞ
Niğde’de ilk kez gerçekleşen bu operasyonun ardından açıklama yapan Kardiyoloji Uzmanı Yakup Çetinkaya, Kudret Üzümcü’nün daha öncede kalp damarlarına stent yerleştirildiğini söyleyerek şöyle devam etti: "Kalp damarlarını açtık ama daha önceden beyin damarlarına müdahale yapılmamıştı. Bu tür hastaların hepsi büyük şehirlere sevk ediliyordu. Kudret amcanın daha önce sağ beyin damarına Kayseri'de müdahale edilmişti. Sol damarına da planlanmış ama salgın nedeniyle müdahale yapılamamış. Biz de bu hastayı sevk etmeden burada tedavi ederiz diye düşündük, Başhekim Bilal Günaydın beyin de destekleriyle. Hastanın sol beyin damarı kapalı yöntemle kasığından girerek işlem yaptık ve stent yerleştirdik ve açtık. Hastamız da herhangi bir sıkıntı yok, taburcu ettik”
Sağlığına kavuşan Kudret Üzüncü ise, Niğde'de sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu belirterek doktorlara teşekkür etti.
YENİ BİR EKİP OLUŞTURULDU
Ameliyatın önemli bir gelişme olduğuna işaret eden Hastane Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Bilal Günaydın, göreve başladıklarından beri hastaların başka illere sevkini azaltmak için çalıştıklarını söyledi.
Beyin damar tıkanıklığı hastalarının daha önce başka illere sevk edildiğini de sözlerine ekleyen Başhekim Günaydın, "Yeni bir ekip oluşturduk. Kardiyoloji uzmanımızın önderliğinde stent yerleştirme işlemine başladık. İnşallah bundan sonraki süreçte Niğde'de ani inme ataklarına ilk 6 saatte müdahale edeceğiz” diye konuştu.
(İHA)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA