Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 16:39

Üniversitede 'Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı'

Üniversitede 'Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı'

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde çevrim içi olarak “IV. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı” açılış programı gerçekleştirilirken, operatörlüğünü Prof. Dr. Musa Sarıca yaptı. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, kaz yetiştiriciliği konusunda daha fazla araştırma ve tanıtım yapılması gerektiğini ifade ederek sözlerini sürdüren Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, böylece üretimin gelişeceğine ve kaz sektörü olma yolunda olumlu katkılar sağlayacağına değindi. Kaz yetiştiriciliği tarihinin eskilere dayandığını ve geleneksel bir üretimle devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, bu nedenle Türkiye’de kaz yetiştiriciliğinin bilimsel esaslara göre üretilerek verim ve kalitenin yükseltilerek, uluslararası rekabet gücüne sahip bir sektör haline getirilmesinin önemini vurgularken şöyle devam etti: “Bu çalıştayı, Türkiye Kanatlı Yetiştiriciliği ve Alternatif Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği konusunda bilimsel çalışmalarıyla ve eserleriyle katkıda bulunan özellikle son yıllarda yerli etnik çalışmalarına yoğunlaşan değerli hocam Prof. Dr. Mustafa Sarıca adına düzenlemekten onur duymaktayız. Bu çalıştay, Türkiye’de kaz konusunda birikimlerin değerlendirilmesi, güncel konuların saptanması ve çözüm önerilerinin ortak akılla ortaya konularak geleceğe yönelik projelerin oluşturulması, Türkiye Kaz Yetiştiriciliğinin gelişmesi ve markalaşması bakımından önem taşımaktadır.”
YOZGAT, MUŞ VE NİĞDE
Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu’nun konuşmasının ardından Çalıştay Koordinatörü Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Boz söz aldı. Çalıştayın, 2018 yılında Yozgat’ta birincisini, 2019 yılında Muş’ta ikincisini, 2020 yılında Kars’ta üçüncüsünü ve 2021 yılında Niğde’de dördüncüsünü gerçekleştirdiklerini söyleyen Doç. Dr. Mehmet Akif Boz bundan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Bu nedenle her yıl bu çalıştayları yaparak üreticilerimizi bir arada tutabilmek, bilimsel açıdan daha fazla çalışma yapabilmek ve bunları ilerletebilmek için bu çalıştayların çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bakanlığımız ile birlikte hareket ederek yapacağımız katkıların sektör olma yolunda çok büyük değerler sunacağını düşünüyorum” dedi.
TARIM İL MÜDÜRÜ DESTEKLEMELERİ ANLATTI
Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Niğde’nin tarımda markalaşma yolunda büyük adımlarla ilerlediğini belirtti ve tarımın bütün parametrelerinin, bütün üretim şekillerinin, yoğun ve model bir şekilde yapıldığı illerden birinin Niğde olduğunu ifade ederek; “Bu sebeple ülkemizin bütün ekonomisi, sirkülasyonu, istihdamı, hepsi tarımda veya tarımın farklı alanlarında bir şekilde irtibatta olan alanlarda olan bir ekonomik faaliyettir. Kaz ve Kanatlı sektörü de ilimizde geliştirilmesi ve destek verilmesi gereken alanlardan biridir. Bakanlığımız da kırsal kalkınma yatırımına destekleri kapsamında, Kaz yetiştiriciliği konusunda ilimizi destekliyor. Yani 3 milyonluk bir yatırımın yüzde 50’si şeklinde veya daha alt limitlerde farklı alanlarda desteklemeler yapılıyor” diye konuştu.
Türkiye’nin dünyada üretimiyle ve üretimsel rekabetiyle son derece başarılı bir çizgide gitmekte olduğunu ve söz sahibi bir ülke konumuna geldiğini belirten Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş Zekeriyya Erdurmuş; “Türkiye geçen yıl yaklaşık olarak 726 milyon dolar hayvansal üretimde ihracat fazlası veren bir ülke oldu. Ama toplamda tarımsal ithalat-ihracat dengesine baktığımızda da Türkiye 5 milyar doların üzerinde ihracat fazlası verende bir ülke konumuna geldi” dedi.
Düzenlenen çalıştaylar ile eksikliklerin daha net görüldüğünü söyleyen Zekeriyya Erdurmuş, Bakanlık olarak kendilerinin de projeler yaptıklarını söyledi.
Programda söz alan Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, Niğde’nin tarım kenti olduğunu belirtti. Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin tarım kenti olan Niğde’de yer almasının büyük bir şans olduğunu söyleyerek; “Tarım kentiyiz. Özellikle ifade edildiği gibi bitkisel üretimde çok iyiyiz. Üçüncü Organize Sanayi bölgemiz kurulma aşamasında ve bu tamamen Tarım OSB olacak, besi hayvancılığına dayalı olacak. 20.000 civarında besi hayvan burada bulunacak. Yani Niğde et ve süt ürünlerinde de gelişme kaydediyor. Ayrıca meyvecilikte de önemli adımlar atıyoruz ve çok iyi durumdayız” dedi. Çalıştayın, kaz yetiştiriciliği alanındaki birikimi değerlendirmek, güncel sorunları tespit edip ortak akılla çözüm üretmek için düzenlendiğine dikkat çekti.
(NÖHÜ)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA