Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 16:07   Güncelleme : 25-03-2021 16:18

Her daire için en az 1 otopark zorunluluğu uygulaması yürürlüğe girdi

Her daire için en az 1 otopark zorunluluğu uygulaması yürürlüğe girdi

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Otopark yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Yönetmelikle daire büyüklüklerine göre otopark zorunluluğu uygulaması getirildi. Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda yapılan değişiklik yönetmeliğe dayandırılarak "bölge otoparkı" bedelini toplama ve bu otoparkları yapma görevi ilçe belediyelerine verildi.Park etme ve trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılmasını gerektiren, bina ve tesislerde otopark ihtiyacının miktar, ölçü ve diğer şartlarının tespit ve giderilme esaslarını düzenleyen otopark yönetmeliği yürürlüğe girdi. Daha önce 8 kez ertelenen yönetmelikte yapılan değişiklikle, her daireye bir otopark yerine dairelerin metrekarelerine göre otopark yeri düzenlemesi yapıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan yönetmeliğe göre, 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80 metrekare ile 120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120 metrekare ile 180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark
Dükkan, mağaza ve banka gibi fonksiyonlarda her 30 metrekare için 1 olan otopark zorunluluğu, her 40 metrekare için 1 olarak, büro binalarında her 40 metrekare için 1 olan otopark zorunluluğu, her 50 metrekare için 1 olacak şekilde revize edildi.
Otoparkın öncelikle, bina bodrumunda karşılanması zorunluluğu kaldırılarak, talebe göre binanın bodrumunda ya da parsel arka, yan bahçesi veya ön bahçesinde veyahut bu bahçelerin altında öncelik olmadan karşılanabilmesi hükmü getirildi. Parsel arka bahçesinde binalara 2 metreden fazla yaklaşmamak ve zemin kat yüksekliğini aşmamak kaydıyla mekanik otopark yapabilme imkanı sağlandı.
120 metrekareden küçük olup 3 kat ve üzeri yapı bulunan parsellerde talep halinde otopark bedel karşılığı bölge otoparkından temin edilebilecek. 250 metrekareden küçük parsellerde otopark ihtiyacının yarısının parselde karşılanması kaydı ile zorunlu otopark adedi yüzde 50 azaltıldı.
BİTİŞİK BAHÇELERDE ORTAK OTOPARK OLABİLECEK
Komşu parsellerin anlaşması ve maliklerin muvafakati halinde bitişik olan bahçeler, aradaki duvar kaldırılmak suretiyle ortak otopark olarak kullanılabilecek. Parselinde otopark yapamayanlar için 1000 metre yarıçapındaki başka bir binadan, arsadan ya da varsa ticari otoparktan tapuya şerh konmak suretiyle otopark yeri temin edebilecek.
Tek bağımsız bölümlü villalarda ise zorunlu otopark herhangi bir asgari mesafe şartı olmaksızın herhangi bir bahçede (Ön, yan ya da arka) yapılabilecek.
BÖLGE OTOPARKI BEDELİ TOPLAMA GÖREVİ İLÇE BELEDİYELERİNE VERİLDİ
5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda yapılan değişiklik Otopark Yönetmeliği'nde detaylandırılarak bundan böyle "bölge otoparkı" bedelini toplama ve bu otoparkları yapma görevi ilçe belediyelerine verildi. İlçe belediyelerine bedel alınan otoparkları en geç 3 yıl içinde yapma zorunluluğu getirildi.
Otopark bedelinin tamamının yapı ruhsatı aşamasında alınması uygulaması kaldırılarak yüzde 25'inin ruhsat aşamasında kalanının ise 18 ayda ve taksitle ödenmesi kararlaştırıldı. İlçe belediyelerinin bölge otoparkı imar planlarını daha süratle yapabilmeleri 1/1000'lik uygulama imar planının yeterli olacağı, nazım imar planı değişikliğine gerek olmayacağına karar verildi.
ELEKTRİKLİ ARAÇLARA ALAN AÇILACAK
Asgari zorunlu otopark adedi 20'den fazla olan yeni yapılacak binalarda 1 Ocak 2023'e kadar en az yüzde 2 oranında bu tarihten sonra ise yüzde 5 oranında elektrikli araç park yeri düzenleme şartı getirildi. AVM ve bölge otoparklarında ise bu oranlar 1 Ocak 2023'e kadar yüzde 5 bu tarihten itibaren ise yüzde 10'a çıkarıldı. 1 Ocak 2023'ten itibaren ise ayrıca, 30 bin metrekareden büyük AVM'lerde, yapılacak elektrik şarj istasyonlarının en az birinin, 70 bin metrekare üzeri AVM'lerde ise en az 2'sinin hızlı şarj özellikli olması zorunluluğu getirildi.
(Haber Merkezi)

 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA