Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 25-03-2021 15:48   Güncelleme : 25-03-2021 15:51

Niğde'de her 5 kişiden biri karantinada kaldı!

Niğde'de her 5 kişiden biri karantinada kaldı!

Niğde İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, ilimizde ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiği 27 Mart 2020 tarihinden bu yana geçen süreçte Niğde’nin 1 yıllık pandemi raporunu açıklarken, kent genelinde bugüne kadar 120 bin 600 test yapıldığını, şehir genelinde 36 bin 455 kişinin aşılandığını, bugüne kadar pozitif ve temaslı sayısının bugün itibari ile 72 bin 445 olduğunu söyledi.  Verilen rakamlar doğrultusunda Niğde’de 2021 yılı Nüfus verileri ile karşılaştırıldığında bugün 364 bin 83 olan şehrimizde her 5 kişiden biri ya Kovid-19 virüsüne yakalandı ya da temaslı olarak karantinada kaldı.
POZİTİF VE TEMASLI SAYISI 72 bin 445
İl genelinde Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) bünyesinde oluşturulan 4’ü doktor olmak üzere 25 filyasyon ekibinin haftanın 7 günü vakalar ile temaslıların tespiti, evde karantina önlemleri ve tedavi hakkında bilgilendirme faaliyetlerini yürüttüğüne değinen Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç; “Salgının başından bu yana il genelinde yapılan filyasyon sayısı 72 bin 445’tir. Aile hekimleri ve İl Sağlık Müdürlüğü’müz bünyesinde oluşturulan Çağrı Merkezleri tarafından evde vaka ve temaslılar izliyor” dedi.
27 MART 2020’DEN BUGÜNE KADAR 9 KÖY VE 2 BELDEDE KARANTİNA UYGULANDI
Niğde’de 27 Mart 2020’de ilk COVİD 19 tanısının konmasından bugüne kadar 9 köy ve 2 beldede karantina uygulandığını belirten Dr. Koç; “İlimizde vaka ve temaslılar Sağlık Bakanlığı Temaslı Takibi ve Salgın Yönetimi Rehberi’ne uygun olarak evlerinde izole edilmektedir. Vaka ve temaslıların karantina süresi 10 gündür. Temaslılar en erken 5’nci günden sonra PCR testi yaptırıp negatifleşirse 7.günde karantinaları sona ermektedir. Valilik bünyesinde oluşturulan denetim ekipleri ve kolluk birimleri tarafından karantina ihlali yapanlara idari para cezası uygulanmakta ve KYK yurtlarında karantinaya alınmaktadır.
YURTDIŞI TEMASLI 2 BİN 557 KİŞİ TESPİT EDİLDİ
Yine ev şartlarının izolasyona uygun olmadığı durumlarda da kişiler yurtlara alınabilmektedir. Yurtdışından ülkemizde gelen Güney Afrika ve Brezilya’dan gelenler hariç ve son 72 saat içinde PCR negatif sonucunu ibraz etmeyen kişiler 10 gün boyunca evlerinde karantinaya alınmakta olup bugüne kadar yurtdışı temaslı 2 bin 557 kişi izlenmiştir. Salgının başından itibaren 9 köy ve 2 belde karantinaya alınarak giriş ve çıkışlar durdurulmuştur. 65 yaş üstü, 20 yaş altı ve kronik hastalığı olup sokağa çıkamayan vatandaşların ilaçlarının temini için 7/24 çalışan ekiplerin kurulduğunu belirtti.
120 BİN 600 COVİD 19 PCR TESTİ YAPILDI
İlimizde Kovid 19 PCR testi numune analizi için referans hastanesi olarak Niğde Eğitim Araştırma Hastanesinin belirlendiğini ifade eden Dr. Koç; “Test sayısını arttırmak ve vatandaşlarımızın PCR testine erişimini kolaylaştırmak için Niğde Belediye Başkanlığı Hüdavent Hatun Düğün Salonu Kovid 19 test merkezi olarak hizmete sunulmuştur. Salgının başından bu yana ilimizde 120 bin 600 test yapılmıştır. Hastalık belirtisi olmayan kişileri erken tespit etmeye yönelik, kurum taramaları 8 bin 504 kişi, askerlik taramaları 2 bin 351 kişi, futbolcu taramaları, engelli bakım merkezi tarama çalışmaları, yurt dışı çıkış taramaları 3 bin 430 kişi ile yürütülmektedir. Niğde ili genelinde toplam servis yatağı sayısı 799, erişkin yoğun bakım yatağı sayısı 88, ventilatör sayısı 75’tir” dedi.
36 BİN 455 KİŞİYE EN AZ 1 DOZ AŞILANDI
Niğde’de 36 Bin 455 kişiye en az bir doz Kovid 19 aşısı yapıldığını söyleyen Dr. Koç; “İlimizde Kovid 19’a yönelik aşılama çalışmalarına 14 Ocak 2021 tarihinde sağlık çalışanlarının aşılanması ile başlandı.  Bu tarihten bu yana 4 bin 587 sağlık çalışanımız aşılandı. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı uygulanacak grup sıralamasına uygun olarak engelli bakım merkezi ve huzurevlerinde çalışanlar ile kalanlara yerlerinde, 85 yaş ve üstü veya engelli vatandaşlarımıza, evlerinde aşı yapıldı. Halen daha sağlık kurumlarında ve Aile Sağlığı Merkezleri’nde oluşturulan aşı birimlerinde randevulu olarak 65 yaş üstü kişilere ve birlikte yaşadıkları 60 yaş ve üstü kişileri aşılama hizmetleri devam etmektedir. Aşılama hizmetlerinde eşitsizlikleri en aza indirmek için göçmenler ve engelliler gibi dezavantajlı grupların aşılamaları da planlanmıştır. İlimizde 36 Bin 455 kişiye en az bir doz Kovid 19 aşısı yapılmıştır.
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR ETTİ
Pandeminin birinci yılını tamamlarken bu zorlu süreçte pandemi ile büyük bir sınav veren, özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımızı kutluyor, Kovid 19 nedeniyle kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Pandemi sürecinde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet diliyor, ailelerine sabır temenni ediyoruz. Niğde halkını geleceğe umutla bakmak, çocuklarımıza daha iyi yarınlar bırakmak adına işbirliğine, Kovid 19 tedbirlerine özen göstermeye davet ediyoruz. Unutmayalım ki herkes kazanmadan kimse kazanamaz” diye konuştu.  
(İl Sağlık Müdürlüğü)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA