Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 11:58   Güncelleme : 25-03-2021 20:51

Gürer Niğde’de bitmeyen restorasyonları sordu

Gürer Niğde’de bitmeyen restorasyonları sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de uzun süredir restorasyonu bitirilemeyen tarihi eserlerin durumunu ve uzun sürme sebeplerini sordu. Milletvekili Gürer, Niğde'de restorasyonu 2018 yılından bu yana devam eden tarihi Sungurbey Camii, Bor’da 4 yıl önce iç sütunu yıkıldığı için ibadete kapatılan 6 asırlık Sultan Alaadin Camii ile 7 yıldır restorasyonu tamamlanamayan Bor Yeni Hamam’daki çalışmaların akıbetinin açıklanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yazılı soru önergesi vererek cevap istedi. Gürer önergesinde yanıtlanmasını istediği şu soruları yöneltti: “Niğde ilinde Sungurbey Cami restorasyon çalışmasının başlangıç tarihi ne zamandır? Belirlenen bitiş tarihinde iş tamamlanmış mıdır? Çalışmanın şimdiki durumu nedir?
Niğde ili Bor ilçesi Yeni Hamam restorasyon çalışmasının 7 yıldır bitmemesinin nedeni nedir? Toplam yapılan harcama kaç liradır?
Bakanlığınız tarafından 2020 yılında açılacağı bildirilen Bor Yeni Hamamı’nın çalışmalarının tamamlanmasının nedeni nedir?
Niğde ili Bor ilçesinde 600 yıllık tarihi olan Alaaddin Cami, 4 yıl önce yıkılan iç sütun nedeni ile ibadete kapatıldı. Bakanlığınız tarafından camii için ön görülen projelerin Koruma Kurulunca onaylandığı ve 2020 yılının ilk aylarında ihalesinin yapılıp çalışmalara başlanacağı bildirilmiştir. Alaaddin Camiinde onarım projelerinin başlamamasının nedeni nedir?
Tarihi cami'nin onarımı tamamlanarak, ibadete açılma tarihi ne zamandır?”
SUNGURBEY’İN SÖZLEŞMESİ TASFİYE EDİLDİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Niğde merkezdeki Sungurbey Camii’nin 2018 yılında imzalanan sözleşmesinin tasfiye edildiğini, yarım kalan ikmal ihalesinin tamamlanması için 28 Ağustos 2020 tarihinde sözleşme imzalandığını, eserin restorasyon çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.
HAMAM İŞİNİ ALAN FİRMA YARIM BIRAKTI
Bor ilçesindeki Yeni Hamam'ın 10.07.2015 tarihinde sözleşmesi imzalanarak restorasyon çalışmalarına başlanıldığını belirten Bakan Ersoy, yüklenicinin yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle restorasyon işinin 11.11.2019 tarihinde fesih edildiğini ifade ederek, eserin kalan kısmının ise ihale hazırlık sürecinde olduğunu kaydetti.
RESTORASYANUNA 4 YILDIR BAŞLANAMADI
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Bor ilçesindeki Sultan Alaaddin Camii'nin proje temin işinin 13.05.2019 tarihinde tamamlandığını belirterek, “Akabinde eserin restorasyonuna yönelik yaklaşık maliyeti hazırlanmış olup, restorasyon çalışmalarına başlanabilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir” dedi.
İŞİNİ ALAN FİRMALAR İŞİ YARIM BIKARIYOR
Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise tarihi eserlerin restorasyon işini alan firmaların, işi yarım bırakmaları olaylarına sıkça rastlandığına belirterek, bu konunun araştırılması gerektiğini söyledi.
Gürer ayrıca, yüzlerce yıl önce 3-5 yılda inşa edilen ve günümüze kadar ayakta kalabilen tarihi eserlerin, onarımlarının 7-8 yılda bile tamamlanamıyor olmasının düşündürücü olduğunu belirtti. Gürer örneğin Bor Osmanlı Hamamı faal iken restorasyon alındı. 2015 yılından beri birden çok yüklenici değişti. İlçenin orta yerinde kullanılan hamam yıllardır kapalı kaldı. Yükleniciler işi yarım bırakıp gidiyor. Neden yüklenici işi bırakır? Bugüne kadar bu yer için ne kadar ödeme yapıldı? Ne zaman sorun aşılacak bilende yok, sürekli yanıtlarda konu adeta geçiştiriliyor. Bu sürecin uzamasının sorumlusu yok mu? dedi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA