Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-03-2021 18:06

HES kodsuz müşteri almak yasak!

HES kodsuz müşteri almak yasak!


Niğde’de geçtiğimiz 3 hafta üst üste sürekli yükseliş göstererek vaka sayısı son haftada yeni bir artış ile 100 binde 104,40 seviyelerine ulaşınca “Yüksek Riskli” kategoride bulunan Niğde’de uygulanması zorunlu olan yeni kurallar getirildi ve berberden, kafeteryalara, lokantalardan spor salonlarına kadar yer yerde HES kodu zorunlu oldu.
Niğde’deki artışların hemen ardından bir araya gelen Niğde İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Niğde Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda 5 yeni karar alınırken bunların en dikkat çekici olanı HES kodu uygulamasının zorunlu hale getirilmesi oldu.
HES KODU HAYATIN HER ALANINDA ZORUNLU OLACAK
alınan tedbirler ve kararlar arasında Kafeterya, restoran, lokanta, berber, kuaför salonu, spor salonu ve benzeri yerlerde HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edilmemesine ve bu konuda ki uygulamanın denetim ekiplerince kontrol edilmesine başlanıyor. Bu uygulamaların faydalı olabilmesi için ise denetimler sıklaştırılacak.
NİKAH VE CENAZE TÖRENLERİNDE DE DENETİM YAPILACAK
İl genelinde yapılacak olan nikâh merasimi, cenaze gibi katılımın yoğun olduğu törenlerde denetimlerin arttırılması konusuna ise ayrıca öznem verilecek.
KALABALIK İŞLETMELER SIKLIKLA HAVALANDIRILACAK
Kafe, restoran gibi işyerlerinin kapalı bölümlerinin sık aralıklarla havalandırılması konusu da önemle takip edilecek ve uymayanlar hakkında işlem yapılacak. 
MUHTARLAR VE APARTMAN YÖNETİCİLERİ BİLGİLENDİRME YAPACAK
Niğde’de muhtarlar ve apartman yöneticileriyle iş birliği kapsamında vatandaşlara apartman ve site içi ziyaretlerin hastalığın yayılımını arttırdığı bilgisi verilmesi ve anons sistemleri de kullanılarak uyarılar yapılması sağlanacak vatandaş bilinçlendirilecek.
ÇOCUK VE GENÇLERİN KALABALIKLAŞMASI DENETLENECEK
sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde İl genelinde gençlerin ve çocukların bi araya gelerek toplanması konusuna da hassasiyet gösteren kurul, özellikle sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün ve saatlerde parklarda, çocuk oyun alanlarında ve meydanlarda çocukların ve gençlerin toplu halde bulunmalarının önlenmesi için kolluk kuvvetlerinin muhtarlarla iş birliği içeresinde gerekli tedbirlerin alınması ve denetlenmesi sağlanacak.
Tedbirlerin faydalı olup olmayacağı önümüzdeki günlerde yeniden yayınlanacak olan risk haritasında daha net görülecek.
(İbrahim UGUN/Muhabir)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA