Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 23-03-2021 17:53

Kenar: Çiftçi neden gündemde yok?

Kenar: Çiftçi neden gündemde yok?

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ekonomik pakette çiftçilerle ilgili hiçbir konunun ve desteklemenin yer almaması üzerine üreticiler tarafından tepkiye neden olurken, Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar patateste yaşanılan sorunlar nedeniyle çiftçilerin tekrar patates ekimi yapabilmeleri için Tarım Kredi Kooperatiflerine ve bankalara olan borçlarının ötelenmesini ve yüzde 50 tekrar kredi verilmesi gerektiği çağrısında bulundu.
ÇİFTÇİLER İÇİN BİR ÇABA YOK
Esnaflara ve ticari birimler için açıklanan destek paketleri gibi çiftçiler içinde bir destek paketi açıklanması konusunun önemli olduğunu vurgulayarak çağrıda bulunan Oda Başkanı Veli Kenar; “Geçtiğimiz yıl içerisinde birçok paket açıldı ama ne yazık ki çiftçiler hakkında bu paketin içerisinde kayda değer hiçbir şey olmadı. Dijital satım dediler işte hal yasalarının düzenlenmesi konusu dediler ama bu çiftçilerin ürünlerin para etmesi ve üreticiden tüketiciye sunulması konusunda şu ana kadar hiçbir çaba gözükmüyor” diyerek konunun hassasiyetle ve geniş kapsamlı olarak ele alınması gerektiğini söyledi.
TİCARİ SEKTÖRLERE VAR ÜRETİCİYE YOK
“Biz yetkililerimizden esnaflarımıza diğer ticaret birimlerine yapılan bir yardım bir paket açıklaması, vergi indirimi ve kolaylık yapıldı ama bugüne kadar çiftçiye bu konuda bir şey olduğunu görmüyorum” diyerek Niğde’nin çiftçisinin ve son zamanlarda patates te yaşanan sıkıntılarını da dile getiren Ziraat Oda Başkanı Veli Kenar; “Çiftçilerimiz Niğde bölgesi olarak İç Anadolu’ya baktığımız zaman patatesten geçiniyoruz.  Patates fiyatı düştüğü için çiftçiler borçlarını bankalara ödeyemedi.  Bankaya ödeyemeyince tekrar kredi kullanıp patates ekme konusunda zorluklar yaşanıyor.
KENAR: ÖNERİMİZ VAR
Şimdi bizim önerimiz çiftçilerimiz ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını yaklaşık 5 yıl faizsiz olarak ertelenmesi 5 yıla yayılması ve borçların üzerine de yüzde elli diyelim.  Bir kredi tekrar açılarak çiftçilerimizin bir nefes aldırılması lazım çiftçiler nefes almazsa bu yıl patates ekiminde çok zorluk yaşayacaklardır.  Gübresini ve ilacını atamayacaktır. Böyle de olunca otomatik olarak verimde düşüşler yaşanacaktır. Önümüzdeki yıl fiyat anlamında daha çalkantılı bir yıl olması kaçınılmaz. Yetkililerimiz aynı çiftçilerimize de bir paket halinde devletimizden bir yardım bekliyoruz” dedi.
DEPOLARDA GEÇEN YILIN İKİ KATI PATATES VAR
Kenar; “200 bin ton civarında çiftçinin elinde patates olduğunu düşünüyorum. Çünkü köylere girdiğimiz takdirde herkesin benim depom dolu olduğunu söylüyor ama biz geçtiğimiz yıllara baktığımız da kalan ve giden patatese baktığımız zaman bu sene ve geçtiğimiz yıla göre yarı yarıya fazladan patates olduğunu düşünüyorum. İhracat teşvikini söyledik ve ihracat teşviki verildi. Maalesef çare olmadı çünkü diğer ülkeler alım yapmadı, çare olmadı. Azerbaycan tarafına patates gidilmesi konusunda Azerbaycan hükümeti ile bakanlığımız tarafından görüşüldü milletvekillerimiz bu konuda çaba gösterdi ama yine netice alınmadı ama şu anda yaklaşık 15 gün daha var Nisan’ın 15’ine kadar süren bir süreç var. Yine filizlenmeyen patatesimiz inşallah satılır diye düşünüyorum.  Çiftçimize çare olur mu olmaz satılsa da çünkü 25 kuruşa patates satıldığını biliyoruz.  Maliyetten çok çok aşağısı depo temizleme parası gibi bir şey, vatandaşın şu anda zaten patatesi değer anlamından çok depolarda ki patatesi elden çıkarmaya bakıyor. O yüzden inşallah bir yerden kapı açılır ve istek olurda çiftçilerimizin depolarda olan çürümemiş filizlenmemiş patateslerin pazara sunulamaz diye düşünüyorum. Şu an önümüzde fazlar bir şey olduğunu görmüyorum.
ÇABA GÖSTERİYORUZ
Bizim Ziraat Odası olarak Niğde’mizde patates konusu olsun başta olmak üzere elmacılık, fasulye ve lahana gibi diğer ürünlerde her zaman çiftçimizin yanındayız. Çiftçinin ürününü para ettirme konusunda ziraat odası olarak yetkililere sunumda sorunları aktarmada yönetim kurulu olsun, meclisim olsun ve şahsiyetim olsun çaba gösteriyoruz” dedi.
(Ziraat Odası Başkanlığı)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA