Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2021 12:23

Gürer: Köylerin çözüm bekleyen sorunları var

Gürer: Köylerin çözüm bekleyen sorunları var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Muhtarlar Derneği Başkanı Bahtiyar Yamaner, merkez mahalle muhtarları ile köy ve kasaba muhtarlarıyla bir toplantı düzenledi. Toplantıda söz alan mahalle muhtarlarının tek tek sorunlarını dinleyen CHP Milletvekili Gürer, söz alan tüm muhtarların taleplerini not aldı. Köylerde yaşanan ve çözülmesi gereken konuların olduğuna dikkat çeken Gürer, köylerin göç verdiğine de değinirken her muhtarlığına 1 yardımcı personel istihdam edilmesi gerektiğini söyledi.
Muhtarlar, mahalle ve köy sorunlarında muhtarların öneri ve taleplerinin karşılanmasını istediklerini ileten Gürer; “köylerde sık sık yaşanan elektrik kesintisi, internet olmayan köylerin bulunması ve kırsalda sulama suyu için kullanılan elektrik faturalarının çok yükselmesi, su kuyularına ruhsat verilmemesi, gölet bekleyen köylere söz verildiği halde gölet yapılmaması, bazı köy ve kasaba yollarının bozuk olması, ağaçlandırma yapılan bazı köylerde ağaçların sulanmaması nedeniyle kuruması, üretilen ürünler değer bulmaması ile Niğde Kale Çevre Projesi nasıl uygulanıp, eski yapıların ne olacağı gibi sorunlarını gündeme getirdiler. Gürer, muhtarlara sorunlarınızı bizlere ilettiğimizde mutlaka çözüm için çabamız ve çalışmamız olacaktır” dedi.
KÖYLERDEN GÖÇ HIZLANDI
Gürer, Köy ve kasabalardan gelen muhtarlar ağırlıklı olarak tarımda yaşanan sorunların neden olduğu olumsuzlukları sıraladıkları ve patatesin para etmemesi nedeniyle üreticilerin büyük mağduriyet yaşadığını yerinde gördüğünü ifade ederek, “Tarım son yılların en kötü dönemini yaşıyor. Kırsaldan kente göç sürekli artıyor. Köy ve kasaba nüfusları azalıyor. Çiftçilikle uğraşanların sayısı her yıl biraz daha düşüyor. Kırsala dönüşün yolu açılmalıdır. Özellikle tarımda destek ve teşvikler artırılmalı ve genç çiftçi ile kadınlar için özel faydalı olacak düzenlemelere gidilmelidir. Önerilerinizi sorunlarınızı mutlaka çözüme ermelidir. Muhtar demokrasilerde doğrudan halkın oyu ile seçimle geliyor. Mahalleli ve köyde vatandaş oy verip kendi temsilcisini seçiyor. Bağlı bulundukları mahalle ve köylerde yaşayan seçmenlerin oyuyla seçilen muhtarların vatandaşla bürokrasi arasında köprü görevi yapıyor. Muhtarların her dile getirdiği sorunun çözüm bulması gerekir” diye konuştu.

MUHTARLIKLARA YARDIMCI PERSONEL İSTİHDAM EDİLMELİ
CHP iktidarında muhtarlara talimat veren değil onların sorunlarını çözen bir yönetim anlayışını hayata geçireceklerini anlatan Gürer, “Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi her muhtar için bir kişilik yardımcı görevli oluşturulmalı. Muhtar bütçesi olmalı. Bu uyulama sayesinde muhtarlarımızın yükü hafifleyeceği gibi daha sürekli ve düzenli hizmet yolu açılacaktır. İktidarımızda muhtarlar birliğinin kurulmasını sağlayacağız. Tüm muhtarlarımızı tek çatı altında toplayarak, sorunlarını tek elden çözümüne olanak sağlayacak bir sistemi hayata geçireceğiz. Özlük haklarının iyileştirilmesi yanında bir hizmet yapılırken muhtarında görüşünün önemsenmesi sağlayacağız” dedi.
Muhtarlar Derneği Başkanı Bahtiyar Yamaner ise mahalle ve köy muhtarlarıyla toplantı düzenleyen Milletvekili Gürer’e tüm muhtarlar adına teşekkür etti.
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA