Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2021 17:23

Gürer: Et fiyatlarına kim dur diyecek?

Gürer: Et fiyatlarına kim dur diyecek?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, et fiyatlarındaki önlenemeyen artışa işaret etti, vatandaşın et alamaz, üreticinin de üretemez halde olduğunun altını çizerek bu sorunun nedenlerini değerlendirerek ve çözüm önerilerini iletti.
Et fiyatlarının yılbaşından bu yana yüzde 20 oranında artarak, marketlerde belirli bölümleri 120 liraya kadar çıktığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde besiciliğin bitme noktasına geldiğini belirterek; “Tarım Bakanı, ülkemizde hayvan varlığının yeterli olduğunu, et sıkıntısının yaşanmayacağını Bakan söylüyor. Ancak et fiyatlarındaki artış, resmi ithalat rakamları ve besiciliği bırakan sayısı hayvancılıkta sorunun varlığını gösteriyor. 2010-2019 yıllara arasında Türkiye’nin 4 milyon 876 bin büyükbaş hayvan ithal edildi. Son 2 yıldaki ithal hayvan sayısın ise 1 milyona yaklaşırken, son 10 yılda büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvan ithalatına ödenen para ise 8 milyar 290 milyon TL’yi aştı” dedi.
BESİCİLİK TAMAMEN BİTMEK ÜZERE
Türkiye’de et fiyatlarının artış nedenlerinin yanı sıra, neden ithalata gerek duyulduğu ve bu soruna neden çözüm bulunamadığının mutlaka açıklığa kavuşturulması ve ona göre tedbirlerin alınması gerektiğine değinen CHP Milletvekili Gürer, “Et fiyatlarında artış olabileceği ve bu konuda sorunlar yaşanabileceğini daha öncesi açıklamalarımda ortaya koymuş ve AKP iktidarını bu konuda defalarca kez uyarmıştım. Şu anda ne yazık ki uyarılarımız kulak ardı edildiği için ette sorun yaşanıyor” diye konuştu.
BESİCİ HAYVANINI KESİME GÖNDERMEK ZORUNDA BIRAKILIYOR
Besicinin gerekli şekilde desteklenmediğini, girdi maliyetinin sürekli arttığını anlatan Gürer, “Maliyetler arttığı ve sütün para etmediği için süt inekçiliği yapan besici, hayvanlarını kesime gönderdi. Süt inekleri kesime gittiği için buzağı sayısı sürekli azaldı. Bunun yanında buzağı ölümleri bir türlü önlenemedi. TİGEM ‘de dahi hayvan hastalıklar nedeniyle son yıllarda 5 bine yakın hayvan zorunlu olarak kesime gönderildiği görülüyor. Hayvan hastalıklarıyla ilgili mücadele de ne yazık ki yeterli mücadele yapılamıyor. 2019 yılında 11 milyon 400 bin ithal aşı getirildiğini, Bakan açıkladı” dedi.
YEM FİYATLARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Yem fiyatlarının bir yılda neredeyse iki kat arttığını, bu nedenle besicinin 12 ay kapalı ortamda beslemek zorunda kaldığı hayvanlarına yeterli yem veremediği için randımanın da düştüğünü ifade eden Gürer, randıman düştüğü için gelir elde edemeyen besicinin de hayvanını kesime göndermek zorunda kaldığını belirtti. 300 kg et alacağı hayvandan 200 kg et almak durumunda kalması et açığı oluşmasının da nedeni olmaktadır” dedi.
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Et fiyatlarındaki artış ve besicilikte yaşanan sorunların çözümüne yönelik önerilerini de belirten Gürer, şu önerileri sıraladı:
“Öncelikle ithal hayvan aşı yerine yerli hayvan aşısı üretimine başlanmalı. Korucuyu veterinerlik uygulaması mutlaka hayata geçirilmeli.
Hayvan varlığını artıracak, beslenmesini sağlayacak düşük fiyatlı yeme ulaşmanın yolu açılmalı ve yem fiyatları mutlaka düşürülmelidir.
Marketlerde et yüzde 8 olan KDV sıfırlanmalıdır. 38 liradan alınan karkas etin üzerine maliyet konulduğunu 55-60 lira aralığında tüketiciye satılması gereken et bugün iki katına satılıyorsa burada piyasanın kontrol edilemediği görülüyor. Piyasa mutlaka kontrol altına alınmalıdır.
İthal hayvan ile hastalıklarda ülkemize gelmektedir. Bu bağlamda daha sıkı denetimi artırılmalı, kontrollere rağmen, ithal edilen hayvanlarda bir süre sonra neden hastalık çıktığı mutlaka araştırılmalıdır.
Süreç doğru yönetilmeli, para kazanamadığı için hayvancılığı bırakmak zorunda kalan besicinin sorunları çözülmeli, besicinin kazancının makul seviyeye ulaştırılması konusunda adımlar atılmalıdır Besicinin de tüketicinin de korunacağı bir sistem hayata geçirilmelidir.”
TÜKETİCİ ET ALAMIYOR!
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer et fiyatlarında önlenemeyen yükseliş nedeniyle vatandaş et alamaz duruma geldiğini belirtip ciğer, işkembe fiyatlarının et fiyatı ile yarıştığı, kemiğin dahi markette ücretli satıldığını ifade ederek et fiyatlarının düşmesi için KDV’nin sıfırlanması, besicinin maliyet girdilerinin düşürülmesi aracıların fiyat artışına neden olan aşırı kar hırsının frenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA