Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-03-2021 16:02

Bor OSB’den önemli büyüme adımı

Bor OSB’den önemli büyüme adımı

Niğde Bor Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi sahip olduğu coğrafi konum ve teşvik avantajlarını daha da büyümeye devam ederken bu büyümeye bir yenisi eklendi ve mevcut bulunan 715 hektarlık sanayi bölgesine 700 hektarlık yeni bir sanayi alanı daha eklenerek neredeyse mevcut alan kadar bir araziye daha sahip oldu. Bu gelişme Niğde siyasetinde ve bürokrasisinde yeni bir heyecan uyandırırdı.
Bugüne kadar Bor Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin sahip olduğu yatırımcı oranı yüzde 95 gibi ciddi bir doluluk oranına ulaşmasıyla yeni alanlarında açılma talepleri gerçekleşti. Yüzde 100’lük doluluk oranına yaklaşan Bor OSB hakkında ilimize gelen yatırımcı taleplerine karşı cevap verebilmek adına ikinci bir ilave genişleme alan için Müteşebbis Teşekkül Kurulu kararı alındı. Böylece alınan karar doğrultusunda mevcut OSB’nin hemen kuzeyinde yer alan yaklaşık 700 hektarlık alanın Sanayi bölgesine dahil edilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gerekli girişimlerde bulunuldu. Böylece daha çok yatırımcı ve istihdam imkanını sunmayı hedeflenirken bu çalışma ile Bor ve Niğde bölgesi üretimde yükselen ve değer kazanan bir konuma yükselmesi bekleniyor.

KİMLER NE SÖYLEDİ?
Karartın ardından Niğde’nin idaresi ve siyasilerinden de açıklamalar peş peşe geldi.
VALİ ŞİMŞEK: BU YATIRIMLAR ÖNEMLİ
ilk açıklama ise Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’ten gelirken, Bor OSB’nin yen yatırım alanını da işaret ederek; “Bölgemiz bu tür geliş me ve yatırım adımları ile üretimde yükselen ve değer kazanan bir konuma yükselecektir. Alınan kararın Bölgemiz, İlçemiz ve İlimiz için hayırlı osun” dedi.
MİLLETVEKİLİ ERGUN: TÜRKİYE LİGİNDE YER ALMAK İSTİYORUZ
AK Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun, bu tür girişim ve kazanımların hızlanması gerektiğine işaret etti ve sürekli büyüme ve yatırım ile Türkiye’de sayılı OSB’ler arasında olmak için çaba sarf edeceklerini söyledi ve Niğde Ankara Otoyolunun ise buna ayrı bir değer katacağını vurguladı.
Konu hakkında basına değerlendirmede bulunan Milletvekili Ergun: “Geçtiğimiz günlerde yoğun görüşmelerimiz ve çabalarımız sonucunda 68 Milyon TL altyapı da kullanılmak üzere aktarılan ödenek ile tüm eksiklerini tamamladığımız ve sahip olduğu coğrafi avantajlarıyla birlikte üretkenliği, çalışkanlığı, azmi, kararlılığı sayesinde büyük bir hızla gelişen Bor Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin, Türkiye’nin lokomotif Organize Sanayi Bölgeleri arasındaki yerini alması için var gücümüzle çalışıyoruz. Yatırımcılar açısından birçok avantajlar sunan Bor Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgemizde son yıllarda birçok ulusal firmaya arsa tahsisi gerçekleştirilmiştir. Bu firmaların birçoğu inşaat çalışmalarını başlatmış, bir kısmı Yatırım Teşvik Belgelerini alarak yatırımları ile ilgili proje çalışmalarını sürdürmektedir. Söz konusu yatırımların tamamlanıp üretime geçmeleri ile birlikte mevcut 1.500 kişi olan istihdam sayısına ilave 8.000 kişiye daha istihdam sağlanmasını hedefliyoruz.
Niğde Bor Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi toplam 715 hektar büyüklükte bir alana sahip olup, 2021 yılı Mart ayı itibariyle toplam 293 sanayi parselinden oluşmaktadır. Bu sanayi parsellerinin 139 ‘u üretim, 48 'i inşaat ve 91 ‘i proje aşamasındadır. Her geçen gün yatırımcı merkezi olan Organize sanayiimizi hakkettiği yerlere getirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Yakın zamanda hizmete giren Ankara – Niğde otoyolu birlikte ülkemizin önemli bir ulaşım aksına direkt bağlantı imkanına sahip Niğde OSB ve Bor OSB mizi yatırımcılar içinde bir cazibe merkezi haline dönüştürmüştür” dedi.
(İbrahim UGUN/Muhabir)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA