Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2021 15:43   Güncelleme : 17-03-2021 16:02

Eğitimle ilgili ne varsa devam etmeli

Eğitimle ilgili ne varsa devam etmeli

Konya Ovası Projesi (KOP) Gençlik Derneği tarafından hazırlanan ve Niğde’nin de içerisinde yer aldığı KOP Bölge Kalkınma İdaresi, Türkiye Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği, AB Eğitim ve Gençlik Programları tarafından desteklenen Gençlik ve Kırsal Kalkınma Modeli Projesinin ilk ayağı 81 ilden gençlerimizin İtalya’dan gelen gençlerle buluşması ile Konya’da gerçekleşirken buluşmada gençliğin bugün ki en önemli sorununun geleceğe dair kaygıları olduğunun altı çizildi.
“Dünya insanları olarak çok zor bir yılı geride bıraktık” diyerek sözlerine başlayan Dernek Başkanı Ahmet Katıksız; “Bilimin ışığında covid19’a yönelik tedavi ve aşılamalar devam ederken çocukların ve gençlerin eğitimden uzak kalmamasına yönelik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Biliyoruz ki bizler bugünün çocukları ve gençlerini eğer yetiştiremezsek bugün olmasa da bundan 20 sonrasında dönüp baktığımızda asıl covid 19’un oluşturduğu tahribatı göreceğiz. Maalesef neredeyse 1 yıldır çocuklarımız ve gençlerimizden uzaktalar, kademeli olarak okullar açılmaya başlamış olsa da özellikle gençliğin kişisel gelişimine yönelik yaklaşımların güçlü bir şekilde devam etmesi gerekiyor.
GENÇLERDE GEECEK KAYGISI VAR
Gençliğin bugün en önemli sorunu geleceğe dair kaygısı. Sizler bir salona binlerce genç doldurarak ülke gençliğinin sizinle olduğunu düşünseniz de realite gerçekten bu mu sorusunu bugün tüm karar alıcılar kendilerine sormalı. Bizim gençliğin ayrıştırılmadan bir bütün olarak görüldüğü yaklaşımla ülke ekonomisi ve kalkınmasına olan katkısını arttıran yaklaşımlar ortaya koymamız gerekiyor. Covid19 süreci ile birlikte bir kez daha gördük ki gıda tedarik zincirini güçlü bir şekilde sağlamak ve ürettiği ürünlerle kendi kendine yeten bir coğrafya olabilmek önemli. Bizim en önemli gücümüz gençliğimiz ve gençliğin kırsaldaki üretimin bir parçası olmasına yönelik politika geliştirenlerin kararlarına etki etmek adına uzun zamandır çalışmalar yürütüyoruz. Haydi gençler kırsala dediğimizde maalesef kimse kırsala gitmiyor. Bizim gençliğin kırsalda yaşayabileceği bir yaşam alanı ve modeller üretmemiz gerekiyor. Eğer rol model gençlerin yetişmesini sağlayabilir ve bu gençlerin üretimin dinamik bir unsuru olmasını sağlayabilirsek o vakit başarılı oluruz.
Konya’da 81 ilden 5687 kişi arasından seçilmiş gençlerimizle İtalya’dan gelen gençleri buluşturarak covid19 tedbirleri çerçevesinde bütün önlemlerimizi alarak Gençlik ve Kırsal Kalkınma Modeli Eğitimimizi gerçekleştirdik. Belki covid19 bize de bulaşacaktı şükürler olsun 23 kişiye şu ana kadar test yaptırdık ve olumsuz bir sonuçla karşılaşmadık. Ama covid19’un her yerde bulaşma ihtimali var her ne kadar tedbirli olursak olalım dikkatsizliklerin sonucunu maalesef hep birlikte yaşıyoruz. Burada önemli olan bizim yaşadığımız Anadolu adlı ortak coğrafyamız için gençleri ayrıştırmadan farklılıklarıyla bir araya getirmiş olmamız. Ve, gençliğin inandıkları ve enerjisiyle bir bütün olarak emek vermesi” diye konuştu.
(KOP)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA