Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 11:37

Gürer: Tarım Bakanlığı’ndaki geçici işçilerin kadro umudu suya düştü

Gürer: Tarım Bakanlığı’ndaki geçici işçilerin kadro umudu suya düştü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlıklarına bağlı KİT’lerde 2 bin 657 geçici işçinin çalıştırıldığını, bunların kadroya geçirilmesine dair bir düzenlemenin bulunmadığını açıkladı. 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda geçici işçi olarak çalıştırılan personelin yıllardır beklediği kadro umudunun olabilirliğinin açıklanması amacıyla ilgili Bakanlığa yazılı soru önergesi verdi. 
Gürer, önergesinde “TAGEM’de, KPSS ile işe yerleştirilen ve 5620’ye tabi olan; en az 5 yıl en fazla 11 yıldır çalışan geçici işçilerin kadroya alınması düşünülmekte midir?
Bakanlığınızda ve KIT’lerde, 5 ay 29 gün olan çalışma süresi amir izni ile 4 ay daha uzatılarak çalışmaya devam eden geçici işçi sayısı kaçtır?” şeklinde sorular yöneltti.
BAKAN PAKDEMİRLİ: GEÇİCİ İŞÇİLERE KADRO YOK
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Bakan Pakdemirli, Bakanlıklarında 5620 sayılı Kanun gereğince vizeli olarak çalıştırılan geçici işçi personelin daimi işçi kadrosuna geçirilmelerine dair mevzuat düzenlemesi bulunmadığını açıkladı.
TARIM BAKANLIĞINDA 2 BİN 657 GEÇİCİ İŞÇİ VAR 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  Bakanlıklarında ve KİT’lerde toplam 2 bin 657 geçici işçinin çalıştığını belirtti. 
GÜRER: TÜM TAŞERON ÇALIŞANA KADRO ŞART
Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Binlerce işçi mağdur durumdadır. 696 sayılı kararname ile kamuda taşeron uygulamasının sona ereceği ifade edilse de bu önemli ölçüde gerçekleşmemiş ve KİT çalışanları taşeronda kalmıştır. Cumhurbaşkanlığı her yıl KİT’lerdeki taşeron işçiler için ihtiyaca göre kadro açılacağını belirtse de kurumlar bu yönde adım atmamakta ve binlerce İşçi taşeron olarak çalışmaktadır. Öyle ki bazı kurumlarda geçici işçilerin kısa vadede kadroya alınma ihtimali olmasa bile, 5 ay 29 gün olan çalışma sürelerinin 9 ay 29 güne çıkarılması ile ilgili düzenlemeden dahi yararlanamamaktadır. Tüm kamu ve KİT çalışanları kadrolu olmalıdır. Taşeron çalışanlar çalıştıkları kurum kadrosuna alınmalıdır. Taşeronlar bir nevi modern köle olarak birçok haktan mahrum bırakılmaktadır. Taşeronlara kadro verilip insanca koşullarda çalışma olanağına erişmeleri sağlanmalıdır” diye konuştu. 
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA