Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 12-03-2021 15:24

METYAP toplantısı verimli geçti

METYAP toplantısı verimli geçti

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Niğde tanıtım ve bilgilendirme toplantısı Niğde Sanayi ve Ticaret Odası konferans salonunda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Süleyman Akgül Başkanlığında ve katılımcılar eşliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda program kapsamında, Mesleki Eğitim Merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikte artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması, işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden daha fazla yararlanmalarının sağlanması amacıyla gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili bilgiler verilirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 vizyonu da konuşuldu.
YÜZDE YÜZ 18 ORNAINDA ARTIŞ SAĞLANDI
Programın açılış konuşmasını yapan Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar; ‘Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu ile millî eğitim politikamız yeniden belirlenerek ülkemizin ekonomik kalkınmasında ve gençlerin istihdamının sağlanmasında büyük önem arz eden mesleki ve teknik eğitime atfedilen değer arttırılmıştır. Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda, mesleki eğitim merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerin özlük hakları iyileştirilmiş ve bu öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere yönelik teşvik ve devlet desteği sağlanmıştır. Mesleki eğitim merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması, işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden daha fazla yararlanmaları sağlanmıştır. İlimiz Mesleki Eğitim Merkezlerinden ''Meslek Lisesi Diploma Programı'' başlamadan önce 2019 yılı Ağustos ayı öğrenci sayısı 412 iken; Meslek Lisesi Diploma Programı başladıktan sonra kayıtlı öğrenci sayımız 932 olmuştur. Mesleki eğitimim merkezine kayıtlı öğrenci sayımızda yüzde 118 oranında artış olmuştur’ sözlerine yer verdi.
HEM İLİMİZ HEM DE  ÜLKEMİZ ADINA FAYDALI
Yaşar konuşmasının devamında “2020 -2021 Eğitim öğretim yılında, Mesleki eğitim merkezlerinden önceki yıllarda kalfalık ve ustalık belgesi almış olanların da fark derslerini tamamlayıp Meslek Lisesi diploması almak isteyenler için telafi programı başlatılmıştır.  112 kişi bu telafi programına kayıtlıdır. 2020 -2021 Eğitim öğretim yılında Mesleki eğitim merkezinde kayıtlı olan 11. ve 12. sınıf öğrencilerimizden Meslek Lisesi diploması almak için 232 kişi telafi programına kurum içerisinden kayıt yaptırmıştır. Meslek Lisesi diploması almak için 344 kişi telafi programına devam etmektedir. Ortaöğretim hayatlarına akademik eğitimde devam etmek istemeyen öğrencilerimizin mesleki eğitim merkezlerine yönlendirilmesi ve eğitim hayatlarını bir meslek edinerek tamamlamaları son derece önem arz etmektedir. Velilerimizin ve öğrencilerimizin devletimizin sunduğu bu imkanların değerlendirmelerinin hem ilimiz hem de ülkemiz adına faydalı olacağına inanıyoruz” dedi.
Tanıtım toplantısında ayrıca, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Süleyman Akgül ve Uzman Öğretmen Aydın Yavşancı Mesleki Eğitim Merkezleri ile ilgili sunum gerçekleştirdİ.  (Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA