Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-03-2021 12:16

Vali Şimşek Niğde’yi A’dan dan Z’ye anlattı ve övgü ile bahsetti

Vali Şimşek Niğde’yi A’dan dan Z’ye anlattı ve övgü ile bahsetti

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek Türkiye İdareciler Derneği tarafından iki ayda bir çıkarılan ‘İdarecinin Sesi Dergisi’ne verdiği röportajda 2017 yılında bugüne kadar Niğde’ye yapılan ve yapılacak olan hizmetleri anlatan 9 sayfalık geniş bir bölüm ayrılırken, Marka Kent Niğde Aladağlar logolu “Niğde Seni Çağırıyor” sloganıyla da 15 sayfalık Niğde’nin içinde barındırdığı en güzel değerlere yer verildi.  Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in Niğde için ve Niğde adına verdiği demeçte Niğde’nin tarımın yanında yenilenebilir enerji, Sanayi ve Turizm alanında adından sıkça söz ettirilecek iller arasında yer alacağını, Niğde’nin gün yüzüne çıkmamış doğal güzelliklerini, tarihi geçmişini ve eşsiz lezzetlerini turizmin hizmetine sunarak yerli ve yabancı ziyaretçileri Niğde’de ağırlamayı hedeflemekte olduğunu ifade etti.
VALİ ŞİMŞEK: NİĞDE’NİN YERİ BENDE BAŞKA
Niğde’nin kendisi için çok farklı bir yerde olduğunu dergiye verdiği röportajda özellikle vurgulayan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek; “Niğde benim için çok farklı bir yere sahiptir. Yöneticilik mesleğine ilk adımı Kaymakam adayı olarak bu şehirde attım. Aradan 24 yıl geçtikten sonra da Niğde'ye Vali olarak atandım. Yani Niğde hem mesleğe başladığım; hem de ilk Vali olarak atandığım şehir. Kaderim Niğde ile hep kesişti. Eşim ve çocuklarım da gördükleri yakınlık ve samimiyetten dolayı Niğde'yi ve Niğdeli hemşerilerimizi çok sevdiler. Ben ve eşim Anadolu insanıyız. Bu güzel şehirde Anadolu'ya ait gelenek ve görenekleri canlı yaşıyoruz. Bu da bize kendi memleketimizdeymişiz duygusunu ve hazzını yaşatıyor. Ama benim için en önemlisi Niğde'ye ve hemşerilerime faydalı hizmetler üretilmesine katkı sağlamak ve görev süremiz bittiğinde, bu şehrin taşında, toprağında ve insanlarının yüreğinde hoş bir seda bırakabilmektir” dedi.
NİĞDE’NİN UFKU
Niğde’nin gün yüzüne çıkmamış doğal güzelliklerini, tarihi geçmişini ve eşsiz lezzetlerini turizmin hizmetine sunarak yerli ve yabancı ziyaretçileri Niğde’de ağırlamayı hedeflediklerini de işaret eden Vali Şimşek; “ Vizyonu, ufuk çizgimiz olarak düşünürsek Niğde’nin ufkunu, ‘Tarihi ve kültürel mirasını koruyarak tanıtan; ekonomik ve sosyal gelişimde Dünyanın örnek aldığı bir merkez’ olarak ifade edebiliriz” dedi.
ANADOLU’NUN ŞİRİN KENTİ
Ancak bu ifadenin iddialı görünse de etkili ve yeterli olmayacağına da değinen Vali Şimşek: “Kanaatimizce Niğde’nin vizyonunu açıklayan ifade ‘Dünyadaki bütün insanların ilk fırsatta görmek ve gelenlerin yaşamak istedikleri bir merkez olmak’ olmalıdır. Bu vizyon anlayışından hareketle Niğde’nin kısa, orta ve uzun vadede vizyonu ‘Marka Kent Niğde’ projesinde oluşturulmuş ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu projeleri uygulamaya geçirirken öncelik sırasını turizme verdik. İlimizin ülke çapında ve uluslararası boyutta tanınırlığı bağlamında Niğde Valiliğimizde Proje Ofisi oluşturarak çok sayıda proje geliştirip uygulamayı hedefliyoruz. Anadolu’nun şirin kenti Niğde’nin gün yüzüne çıkmamış doğal güzelliklerini, tarihi geçmişini ve eşsiz lezzetlerini turizmin hizmetine sunarak yerli ve yabancı ziyaretçileri ilimizde ağırlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.
KETENÇİMEN KAYAK MERKEZİ
İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Ketençimen kayak merkezinin kısa bir süre içerisinde kayak turizminde adından söz ettireceğini söyleyen Vali Yılmaz Şimşek; “12 ay turizme fırsat veren ilimiz Niğde, İl Özel İdaremiz bütçesi ile yüzde 60’ı tamamlanan Ketençimen Kayak Tesisi ile kısa bir süre sonra kayak turizminde de adından söz ettirir bir hale gelecektir.
NİĞDE’NİN TURİZM POTANSİYELİ
Vali Yılmaz Şimşek; “İlimizin vizyonu açısından; sektör hareketliliğinin turizm alanında en önemli hedeflerimizden birisi, 12 aya çıkarılarak ilimizi ziyaret eden turist sayısının artırılması, özellikle inanç, tarih, kültür ve dağ turizminin türlerinin nicel ve nitel olarak geliştirilmesidir” dedi.
OSB’DEKİ GELİŞMELER
Niğde’nin sanayi sektöründe de vizyonunun açık olduğunu İdarecinin Sesi dergisine verdiği röportajda şu şekilde açıkladı; “Hâlihazırda 2 adet organize sanayi bölgemiz olup üçüncüsünün de kurulum çalışmaları devam etmektedir. 3. Organize Sanayi bölgesinin ilimiz ekonomisine önemli bir ivme kazandıracağını, bununla birlikte önemli istihdam ve üretim alanlarının da oluşacağını beklemekteyiz. Yine Niğde-Bor Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluşuna yönelik çalışmalarımız da son aşamasına gelmiş durumdadır. Bu konuda T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına müracaatımızı yaptık, onay süreci devam ediyor. İyi tarım ve hayvancılık prensipleri dâhilinde planlama çalışmalarını tamamladığımız bölgede toplam 20.000 büyükbaş kapasitesini hayata geçireceğiz. Bölge içerisinde yer alacak biyogaz tesisi, yem tesisleri, modern ve entegre et işleme tesisleri ile daha verimli, daha düşük girdi maliyetli ve daha sağlıklı kırmızı et üretimi ile ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunmayı öngörüyoruz. Bu da bölgedeki çiftçimizin üreticimizin ekonomik seviyesini yükseltecek önemli bir projedir. Niğde ilimiz Türkiye’nin en verimli güneş sahaları, geniş düzlükleri, uzun güneşlenme süreleri, düşük nem oranı ve uygun arazi maliyetleri ile güneş enerjisi yatırımları açısından oldukça elverişlidir. Bu potansiyelden hareketle başlatmış olduğumuz toplam 1.500 MW fotovoltaik güneş enerjisi kurulum kapasitesindeki Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi Projesi konusunda da olumlu gelişmeler var ve önümüzdeki dönemde T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi ile projenin hayata geçirilerek ülke ekonomimize çevreci, yenilikçi ve modern bir yaklaşımla büyük faydalar sağlayacağını ifade etmek isterim. İnanıyorum ki Valiliğimiz öncülüğünde ve koordinasyonunda yapılan bu çalışmalar kısa sürede meyvelerini vermeye başlayacak, ilimiz Niğde tarımın yanında yenilenebilir enerji, sanayi ve turizm alanlarında da adından çokça söz ettirir bir şehir haline gelecektir” diye konuştu.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA