Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-03-2021 12:14

Koç: Böbrek sağlığınızı ihmal etmeyin

Koç: Böbrek sağlığınızı ihmal etmeyin

12 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla basına bir açıklamada bulunan Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, böbrek hastalığının erken teşhis ile önlenebileceğini söyledi.
"Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemiz de salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye'de her 6-7 erişkinden birinde kronik böbrek hastalığı saptanmıştır" diyerek sözlerine başlayan Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, açıklamasının devamında Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğunu saptadıklarını belirtti. Böbrek hastalığı ile yaşam kalitesinin ciddi oranda bozulduğuna da değinen İl sağlık Müdürü Koç, kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.
Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir durum olduğunun altını çizen Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç; “Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır” dedi.
HERKES İÇİN BÖBREK SAĞLIĞI
Kronik böbrek hastalığından korunma yolları ve bakanlığın bu konu üzerindeki ciddi çalışmalarına da değinen Dr. Dursun Koç, “Bakanlığımız, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 12 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Böbrek Günü teması “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir. Kronik böbrek hastalığından korunmak için de düzenli egzersiz yapılmalı, sağlıklı beslenmek ve vücut ağırlığımızı korumak, tuzu azaltarak yeteri kadar sıvı alamayız, sigaradan uzak durmalıyız, ağrı kesici ilaçlardan kaçınmalıyız, kan basıncımızı ve kan şekerimizi düzenli olarak ölçtürmeliyiz ve risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz” diye konuştu ve vatandaşları bu konuda dikkat etmeye davet ederken, sağlığın insanlık için ne kadar önemli olduğunu işaret etti.
(İbrahim UGUN/Muhabir)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA