Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-03-2021 15:23   Güncelleme : 08-03-2021 17:14

Rektör Kar: İktisadi kalkınma için inovasyon önemli

Rektör Kar: İktisadi kalkınma için inovasyon önemli

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, bölge üniversiteleri arasında iş birliğinin artırılması yoluyla; nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi, ortak altyapıların kullanılması, katma değeri yüksek akademik çıktı elde edilmesi ve Çalıştaya katılacak üniversitelerin birbirini ve araştırma potansiyelini tanımaları amacıyla, Erciyes Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Üniversitenin de paydaşları arasında olduğu 3. Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı’na katılırken yapmış olduğu değerlendirmede; “Yeni süreci ıskalamamak gerekiyor” dedi.
REKTÖR KAR: YENİ SÜRECİ ISKALAMAMAK GEREKİYOR
Çevrim içi olarak gerçekleşen programda açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, iktisadi kalkınmanın, hızlı büyümenin ve gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelişmişlik farkını azaltmanın yolunun inovasyondan ve dolayısıyla katma değeri yüksek mal ve hizmet üretiminden geçtiğini belirterek başladığı konuşmasında, “Unutmamak gerekir ki nasıl ki bizler aramızdaki gelişmişlik farkını azaltmak istiyorsak, gelişmiş ülkeler de aradaki bu farkı korumak ve daha da açmak isteği içindedir” dedi.
Sosyal sermaye meselesine de değinen Rektör Kar, sosyal sermayenin düşük olmasının, güven eksikliğinin, birlikte iş yapma kültürünün olmamasının, takım oluşturma ve sistem kurma da yaşanan sıkıntıların büyük bir sorun olduğuna işaret ederek, “Bu durum iktisadi anlamda sermaye birikiminin yavaş seyretmesine ve dolayısıyla iktisadi kalkınmanın gecikmesine neden olmaktadır. Bu çalıştayın, sosyal sermaye inşası ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine katkı sağlayacağını, bu noktada bir öncü girişim olarak çok değerli olduğunu belirtmek isterim” ifadelerini kullandı. Üniversitenin bölgesel kalkınmada öncü olmayı, stratejik planına yerleştirmiş ve bütün çalışmalarını bu çerçevede düzenlemeye çalışan bir yapıda olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, öncelikli alanlarını belirleyen üniversitemizin imkanları ölçüsünde kaynaklarını da bu alanlara yönlendirmeye çalıştığını ayrıca aktardı.
İHTİSASLAŞMA KONUSUNDA YENİ İLANLAR BEKLENİYOR
İhtisaslaşma noktasında yeni ilanlara çıkılmasını heyecanla beklediklerini de söyleyen Rektör Prof. Dr. Kar, önceki ihtisaslaşma ilanlarının belirli bir tarihten sonra kurulan üniversitelere yönelik olmasının belli bilimsel ve teknolojik birikime sahip üniversitelerin başvuru yapmasına imkan vermediğini belirterek bu konuda bir çalışmanın yapılmasının doğru olacağını düşündüğünü ifade etti.
SUNUM TÜBİTAK BAŞKANI MANDAL’DAN
Çevrim içi olarak gerçekleştirilen 3. Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı’nda ayrıca TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da bir sunum gerçekleştirdi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Ar-Ge ve Yenilik Ekosisteminde Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma” başlıklı sunumunda, birlikte çalışma ve birlikte geliştirme konularının sadece bölgelerde ya da ülkemizde değil Covid-19 pandemi süreci ile tüm dünyada konuşulan ve hakkında çalışmalar yapılan konular olduğunu ifade etti.
YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar ve paydaş Üniversite Rektörlerinin yer aldığı 3. Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı’nda, “Bilgi İletişim ve Haberleşme Teknolojileri”, “Enerji Araştırmaları”, Makine, İmalat ve Malzeme Teknolojileri”, “Sağlık ve Yaşam Bilimleri”, “Sosyal ve Beşeri Bilimler” ve “Tarım, Gıda ve Hayvancılık Araştırmaları” alanlarında sunumlar gerçekleştirildi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA