Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2021 14:03   Güncelleme : 08-03-2021 14:05

Bilen: Kadın varsa yarın var

Bilen: Kadın varsa yarın var

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası (NİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Niğde Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Goncagül Bilen 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” münasebetiyle birer mesaj yayımladılar. Goncagül Bilen mesajında; “Cinsiyet ayrımı ve engellemelere rağmen kadının toplum içerisinde daha etkin hale getirilmesine yardımcı olmak ana hedefimizdir” dedi.
KATIRCIOĞLU: KADINLAR HER ALANDA DAHA FAZLA YER ALMALI
Yayımlanan mesajda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Kadınlarını geri bırakan toplumlar, geride kalmaya mahkûmdur" sözüne değinen NİTSO Başkanı Katırcıoğlu, "Kadınlarımız ekonominin, sosyal ve kültürel gelişimin, daha müreffeh ve mutlu bir yaşamın itici gücüdür eğer kadınlar geri planda kalırsa toplum olarak hayatın her alanında geri kalınır. O nedenle topluma düşen görev, kadınları desteklemek ve önlerindeki engelleri kaldırmaktır" dedi.
Katırcıoğlu, mesajının devamında ise şu sözlere yer verdi: “Toplumumuzun daha müreffeh bir yaşam standardına kavuşması için kadınlarımızın ekonomik, sosyal ve siyasi hayatın her alanında daha fazla yer almasını sağlamalıyız. Omuzlarına yüklenen ağır sorumluluklardan hiçbir zaman yılmamış olan kadınlarımızın, bu ülkenin erkekleri ile omuz omuza ülkemizin gelişmesinde söz sahibi olmalarını desteklemeliyiz. Bu duygularla özverinin, sevginin ve asaletin kaynağı olan bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi alanda daha da yüksek düzeyde yer almaları amacıyla yapılan her türlü çalışmanın artarak devam etmesini temenni ediyoruz”
BİLEN: HEDEFİMİZ; TOPLUM İÇİNDA DAHA ETKİN OLMAK
Bu özel günün her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gün olduğuna değinen TOBB Niğde Kadın Girişimciler İcra Kurulu Goncagül Bilen ise yayımladığı mesajda; "Bizler Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadınların tek bir günde hatırlanmalarını değil yaşamın içerisinde her zaman büyük bir etkiye ve enerjiye sahip olduklarının farkedilmesini savunuyoruz.  TOBB tarafından, 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politikalar belirlemek, girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere kurulan TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun hedefi; Kadın girişimci sayısını arttırmak, kadınların finansmana erişmesini kolaylaştırmak, kadınların bilgiye erişimini kolaylaştırmak, mevcut kadın girişimcilerin korunarak daha donanımlı hale getirmek, girişimcilik kültürünü geliştirmek, lise ve üniversiteler ile işbirliği yapmak. Hayata atılacak gençlere girişimciliği anlatmak, özendirmek, farkındalık yaratmaktır Özetle kadının toplum içerisinde daha etkin hale getirilmesine yardımcı olmak ana hedefimizdir” dedi.
BİLEN: CİNSİYET AYRIMI VE ENGELLER AŞILMALI
Kadın girişimcilerin önündeki engellere değinen Goncagül Bilen, şu örnekleri verdi: “Kadınlar toplum içerisinde birçok alanda olduğu gibi iş yaşamında da eşit olmayan uygulamalarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Yönetsel pozisyonlara getirilmeme, cinsiyet ayrımı, mobbing ve erkek egemen bakış açısı iş yaşamında kadınların karşılaştığı en önemli zorlukların başında gelmektedir Kadının toplumda geleneksel olarak görülen annelik, eş ve ev kadınlığı rolü, iş hayatında karşısına bir engel olarak çıkabilmektedir. Bazı iş yerleri evli olan, gebelik planlayan veya çocuğu olan kadınları işe alım sürecinde otomatik olarak elemekte veya süreç içerisinde işten çıkarmalarla karşı karşıya bırakabilmektedirler. Erkek iş gücünün ağırlıklı olduğu sektörlerde bile görüldü ki; uygun çalışma koşulları sağlandığı takdirde kadınların üstesinden gelemeyeceği hiçbir iş ve çalışamayacağı hiçbir sektör yok.
BİLEN ATATÜRK’TEN ÖRNEK VERDİ
Son olarak ifade etmek gerekirse; toplumlarda kadınların güçlü önsezilerini, yüksek enerjilerini, disiplinlerini ortaya koyarak çıkardığı her işte başarı kaçınılmazdır. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın birlikte hareket etmek en büyük etkiyi yaratacaktır.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu cümleleriyle sözlerime son vermek istiyorum: “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir.
Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?” dedi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA