Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2021 13:47

Gültekin’den sivil anayasa vurgusu

Gültekin’den sivil anayasa vurgusu

AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin İnsan Hakları Eylem Planı ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin daha iyi standartlara taşınacağını söyledi ve sivil anayasa üzerine de açıklamada bulunarak “Aslında Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’nın Türkiye’nin siyasi tarihde yeni bir reform ve demokratikleşme sürecinin kapısını aralayacak süreci başlatacağına değinen Milletvekili Gültekin;  “Aslında, hazırladığımız bu eylem planı, AK Parti’mizin iktidara geldiği günden bugüne hayata geçirdiği reformlarında bir devamıdır. Ülkemizin demokrasi yürüyüşüne ve yeni anayasa çalışmalarına güçlü bir katkı sunan ve insan haklarını merkeze alan çalışmadır. Biz, Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıklamasında belirttiği gibi hak ve özgürlüklerden yararlanma hususunda, herkesi eşit değer ve önemde gören, insan odaklı bir yönetim anlayışıyla hareket ediyoruz. Şimdi yasal ve idari düzenlemeler için en kısa sürede çalışmalara başlayacağız. Bu kapsamda TBMM’ye sunulacak yeni yargı paketleriyle plandaki amaç ve faaliyetler yasalaştıracak, gerekli yeni uygulamaları devreye sokacağız. İnsan Hakları Eylem Planı, AK Partimizin değişim ve reformlara devam ettiğinin bir örneğidir. Her zaman milletimizin istekleri doğrultusunda hareket ettik, bugün de, İnsan Hakları Eylem Planı'nın hazırlığında asıl belirleyici, milletimizin ihtiyaç ve talepleri olmuştur. Gerçekleştirdiğimiz her reform, daha özgürlükçü, daha katılımcı, daha çoğulcu demokrasiye ulaşma konusunda milletimizle aramızdaki duygu ve düşünce birliğinin eseridir. Yaklaşık 2 yılda uygulaması tamamlanacak olan planımızla adli suçlara, disiplin suçlarına, aile içi şiddete, eşe karşı işlenen suçlara, kişisel verilerin korunmasına, işkenceye, kadınlara karşı işlenen suçlara, icra ve iflas kanuna, engelli bireylerimizin özlük haklarına, cezaevi şartlarında yaşayamayacak hükümlülerimize kadar birçok konuda düzenleme yapacağız” dedi.  
GÜLTEKİN: SİVİL ANAYASA MİLLETİMİZİN HAKKIDIR
Aslında Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır. Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılını karşılamaya hazırlandığımız şu dönemde 7’den 70’e herkesi kucaklayacak, tüm vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini koruyacak ve geliştirecek yeni sivil bir anayasayı, ülkemize kazandırmak için de çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile tarihimizin en büyük yönetim reformunu hayata geçirdik. Bu kapsamda pek çok reformu TBMM ve Cumhurbaşkanlığı ile hayata geçirdik. Attığımız her adımda olduğu gibi İnsan Hakları Eylem Planı hazırlıklarında da hemen her konunun dönüp dolaşıp darbe anayasasının yol açtığı sıkıntılara dayandığını gördük. Tüm samimiyetimle belirtmek isterim ki, siyasetin en önemli sorumluluklarından birinin, birçok kesimi mağdur eden, Türkiye'nin ayağına vurulan darbe anayasası prangasından kurtarmak olduğuna inanıyorum. AK Parti olarak bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz.  Bu önemli reformu yeni anayasa ile taçlandırarak, Güçlü İrade Güçlü Demokrasi hedefimiz doğrultusunda insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla güçlü Türkiye’yi inşa edeceğiz. Yoğun emek ve çalışmalar sonucunda oluşturulan İnsan Hakları Eylem Planının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA