Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 08-03-2021 13:43

Gürer: Tarımda son 30 yılın en sorunlu dönemi

Gürer: Tarımda son 30 yılın en sorunlu dönemi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda yaşanan sorunlara ilişkin yaptığı açıklamada, tarımsal üreticilerin yaşadığı mağduriyet, artan girdi maliyetleri, toplulaştırmada yaşanan sorunlar, çiftçi borçları ve ürünü elinde kalan üreticilerin beklentilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.
CHP Niğde Milletvekili Gürer, ülkemizde tarımın milli savunma ve milli eğitim kadar stratejik bir alan olduğuna işaret etti. Tarımda büyük sıkıntıların yaşandığına vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçilerin ürünleri değer bulmuyor ancak ne yazık ki üretici de pahalıya ürün almak zorunda kalıyor. Bu konuda siyasi iktidarın bir düzenleme yapması gerekiyor ama AKP iktidarı 18 yıldır uyguladığı yanlış tarım politikasıyla, Türkiye’de tarımı çökertti. Tarımla ilgili sorunlar kat kat arttı. İktidarın çiftçi ve besici açısından ortaya çıkan sorunları çözmeye yönelik yeterli bir çabası bile yok” diye konuştu.
Tarımda uygulanan yanlış politikaların, üreticileri perişan ettiğine değinen Gürer, ithalata yönelik bir uygulama izleyen iktidarın, Türkiye’de tarımın yurtdışından tarıma yön veren büyük şirketlerin kontrolü altında yürüyen bir sisteme dönüştürdüğünü belirtti.
TOHUMDA DIŞA BAĞIMLILIK
Sertifikalı olmadığı gerekçesiyle iktidarın devre dışı bıraktığı ata tohumunun yerine hibrit tohumların pazarının yaratıldığını anlatan CHP Milletvekili Gürer, “O kadar üniversitemiz var, üniversitelerimizde laboratuvarlarımız var; neden kendi tohumumuzu daha çok geliştirmiyoruz? Neden gübre üretimimiz yeterli değil. Tohum ithal, gübre ithal, ilaç ithal, tarımsal ürünlerin büyük çoğunluğu ithal. Pekiyi bu nasıl millilik?” ifadelerini kullandı.
Yemi bile ithal edildiği ülkemizde Tarım Bakanının çıkıp, Türkiye’nin ihracatçı bir ülke olduğunu savunmasını düşündürücü olarak değerlendiren Ömer Fethi Gürer, “ Buğday, arpa, hububat, soya, yem, mısır, ay çiçeği, ham yağ ithal ediyoruz. Mercimeğin ana vatanı Türkiye ama Kanada’dan mercimek getiriyoruz. Ülkenin geldiği bu durum insanın içini acıtıyor. Bu ülkenin tarıma elverişli toprağı var. Çalışkan çiftçisi var. Bu insanlara destek sağlansa, bizim çiftçimiz dünyayı besleyecek ürün üretir. Sadece GAP’ı bitirmiş olsak dünyayı besleriz. Ancak tarım bakanı, ülkemizin tarımda büyüdüğünü, ihracatımızın arttığını, desteklerin rekor kırdığını belirtiyor. Çiftçi bunu inandırıcı bulmuyor. Yaşadığına bakıyor. Örneğin 1 liraya ürettiği patatesi 60 kuruşa satamayan patates üreticisi ile 70 kuruşa ürettiği domatesi 40 kuruşa satamayan domates üreticisi söylenen bu rakamlara gülüyor.” diye konuştu.
30 YILIN EN SORUNLU DÖNEMİ
Niğde’nin köy ve kasabalarında üreticilerle bir araya geldiğini ve tarımda son 30 yılın en sorunlu döneminin yaşandığına şahit olduğunu anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bugün Niğde’de depolarda 500 bin tona yakın patates filizlenmeye başlamış ve çürümeyi bekliyor. Patates için önümüzdeki 10 gün çok kritik. Bu süre içinde patates elden çıkmazsa çürüyecek. Bir an önce TMO ve Tarım Kredi Kooperatifleri maliyetine yakın bir fiyatla patates alıp, uygun fiyatla tüketiciyle buluşturması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Tarımsal girdi maliyetlerindeki yüksek artışlara da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gübre fiyatlarının son 8 ayda neredeyse iki katına çıktığını, ilaç, mazot ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatlarının da sürekli arttığını vurguladı.
BORÇLAR ERTELENMELİ
CHP Milletvekili Gürer, üreticilerin tarım kredi kooperatifleri ve bankalara olan borçlarının 2026’ya kadar 5 yıl süreyle ödemelerinin ertelenmesi, faizlerinin silinmesi ve üretime devam edebilmeleri için yeni desteklerin sağlanması konusunda TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi verdiğini de anımsatarak, bu teklifin mutlaka değerlendirilip, üreticilerin nefes almasının sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA