Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-03-2021 15:07

Özmen: Doğrudan teminleri kalem kalem açıklayın

Özmen: Doğrudan teminleri kalem kalem açıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Belediyesi Meclis Üyesi Çağdaş Özmen, geçtiğimiz ay belediye meclisinde Belediye Başkanı Emrah Özdemir İle aralarında yaşanan tartışma olayına açıklık getirerek, Niğde Belediyesi’nin 2019 yılı doğrudan teminleri ile ilgili Niğde Belediyesi’nden şeffaf ve açıklayıcı bilgi alamadıklarını,  sürekli oyalandıklarını söyleyerek 2020 yılı doğrudan teminleri için ise süreç tamamlanır tamamlanmaz kalem kalem isteyeceklerini söyledi.
CHP Niğde İl binasında İl Başkanı Erhan Adem, Merkez İlçe Başkanı Kamil Davarcı ve partililerin katılımıyla düzenlenen toplantıda açıklamalar yapan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Çağdaş Özmen, Niğde Belediyesi’ne bugüne kadar vatandaşın merak ettiği ve kendilerinin de sorduğu onlarca soruya yanıt alamadıklarını veya ilginç yanıtlarla geçiştirildiklerini söyledi.
DOĞRUDAN TEMİN ÇIKMAZI!
Basın açıklamasında Niğde Belediyesi’ne yöneltilen soruları tek tek sıralayan Özmen, en önemli soru ve konunun Niğde Belediyesi’nin 2019 yılında yaptığı 7 milyon 600 bin liralık ihalesiz veya pazarlıksız şekilde 527 adet doğrudan temin harcama kalemleri olduğunu söyledi.
DENETİM RAPORU İLE ORTAYA ÇIKTI
Lafa geldiklerinde sürekli şeffaflıktan bahsedenlerin bu sorulara neden cevap veremediğini merak ediyoruz diyen Özmen “Niğde Belediyesi’nin ihalesiz bir şekilde aldığı mal ve hizmet alımlarını kalem kalem açıklanması gerekiyor. Denetim Komisyonu mal ve hizmet alımlarının belirli sayıda firmalardan alındığına dikkat çekmiş ve bunun şaibe ve kuşku oluşturabileceği noktasında Niğde Belediyesi’ni uyarmıştır. Belediyeyi şaibe ve kuşku konusunda uyaran komisyonda CHP’li meclis üyesi yok. Bu komisyonda 3 AK Partili, 1 MHP’li ve 1 de İYİ Partili üye var, bu denetim raporunu da düzenleyenler bu arkadaşlarımız” dedi.
ÖZMEN DENETİM RAPORUNU OKUDU
Konuşmasında 2019 yılı harcamaları ile ilgili komisyon denetim raporunu da okuyan Özmen Denetim raporunda yer alan “2019 yılında Meclis Komisyonu denetiminde doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımlarda, sınırlı sayıda firmalardan alındığı, alım yapan firmalar ile alım için teklif veren firmaların hep aynı firmalar olduğu, birim müdürlüklerinin bu konuda bundan sonra daha titiz davranması ve sürekli aynı firmalardan mal ve hizmet alımı yapılmasının her türlü şaibe ve kuşkuya yol açacak olması sebebiyle bundan kaçınılması, bu durumun sağlıklı rekabet ortamı oluşturmadığı düşüncesi ile komisyonumuzca hasıl olmuş, ilgili birim müdürlüklerinde mal ve hizmet alımlarında daha titiz davranmaları gerektiği görüşüne varılmıştır” notunu okudu ve olayın ne kadar masum olmadığını belirterek peşini bırakmayacaklarını söyledi.
Çağdaş özemen yapılan inceleme sonucunda 2019 yılı harcama kalemlerinde bulunan doğrudan teminli mal ve hizmet alımlarının Niğdeli esnafa gitmediğinin belirlendiğine de işaret eden Çağdaş Özmen “Doğrudan teminlerin üst sınırı yaklaşık olarak 32 bin liranın biraz üzerindedir. Her bir kalem hizmet eğer Niğde esnafından alınmış olsaydı 238 esnafın cebine 32 bin lira para girecekti. Ama bu rapordan anlaşıldığı üzere bu para Niğde esnafına gitmedi. Bu konuda yapılan ödemeler haksız ve hukuksuz yapılmış iddiasında değiliz. Bizim Belediye başkanına sorumuz bu 7 milyon 600 bin TL hangi şirketlere hangi hizmetler karşılığında ve ne kadar bedelle ödenmiştir? Şeklindedir. Biz bunlara kalem kalem yanıt istiyoruz dedi.
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA