Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-03-2021 11:54

Uzman Doktor Furkan: İşitme kayıpları tedavi edilebilir

Uzman Doktor Furkan: İşitme kayıpları tedavi edilebilir

Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzm. Dr. Mehmet Furkan Çırakoğlu İşitme kayıplarında erken tanı ile tedavi mümkün olduğuna dair önemli açıklamalarda bulundu.
İşitme kaybı her yaşta ortaya çıkabileceğine ancak yaşlılarda bu risk daha fazla görülebildiğine değinen Uzm. Dr. Mehmet Furkan Çırakoğlu, işitme kaybında erkekler, kadınlardan daha fazla etkilendiğini belirtti.
65 ila 74 yaşlarındaki erkeklerin yüzde 10'undan fazlasının farklı derecelerde işitme kaybı yaşadığı tahmin edildiğini belirten Uzm. Dr. Mehmet Çırakoğlu, İşitme kaybı doğumsal olarak gelişebileceği gibi bazı faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Kanser tedavisi gören hastalarda kullanılan kimi kemoterapi ilaçları ve idrar söktürücü (dirüetikler) olarak tanımlanabilecek bazı ilaçlar işitme kaybına yol açabiliyor. Tümörler veya kafa içinde basınca yol açan hastalıklarda işitme kaybına sebep olabiliyor. Yaşla birlikte duyuda kayıplar yaşanabiliyor. Özellikle 40 yaş sonrası kişilerde yaşlılığa bağlı iç kulak ve sinirleri etkileyen hastalıklar gözlemlenebiliyor. Enfeksiyonlar veya metabolik hastalıklar: şeker veya endokrin hastalıkları gibi enfeksiyonel hastalıklar da işitme kaybında önemli bir rol oynayabiliyor. Özellikle yüksek sesli yerlerde çalışan kişilerde 80 desibel ve 4 saat fazla yüksek sese maruz kalma ile tehdit eden yüksek ses, 95 desibel ve üstü ani işitme kayıplarına neden olabiliyor” dedi.
NEDENLERİ
Uzm. Dr. Çırakoğlu, Bunların yanı sıra, işitme kaybına neden olabilecek durumlar arasında Viral veya bakteriyel, enfeksiyonlar, orta kulakta kronik olarak sıvı birikmesi, kafa yaralanmaları, anormal kemik büyümesi, inme, genetik çekim ve meniere hastalığı yer aldığını söyledi.
BELİRTİLERİ

İşitme kaybının belirtileri tanı yöntemleri ve tedavi yöntemleri gibi konularda da bilgiler veren Uzm. Dr. Çırakoğlu, “İşitme kaybı aşamalı olarak ya da aniden gelişebilir. Çoğu zaman herhangi bir belirti vermezken, bazı hastalarda ise kademe kademe işitsel kayıplar yaşanabilir. Her zaman çok fazla belirti vermeyen işitme kayıpları tedavi edilmezse kişi duyma yetisini kaybedebilir. İşitme kayıpları bazı durumlarda şu belirtileri gösterebilir: İnsanlara sıklıkla cümlelerini tekrarlamalarını söylüyorsanız, Kalabalık ortamlarda sesleri ayırt edemiyorsanız, Sürekli yüksek ses ile konuşuyorsanız, Televizyon izlerken veya müzik dinlerken sesin yüksekliğini fark etmiyor ve çevreniz tarafından uyarılıyorsanız, Sohbetleri takip etmekte zorluk çekiyorsanız işitme kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Bu belirtilerin devam etmesi ve tekrarlaması durumunda bir kulak, burun ve boğaz hastalıkları uzmanı ile görüşmeliniz.
TANI YÖNTEMLERİ
Hastada öncelikle fizik muayenesi yapılır ve enfeksiyon olup olmadığı araştırılır. Hastada işitme kaybından şüpheleniliyorsa sübjektif ve objektif denilen iki aşamalı işitme testi yapılır. Testler sonucunda iç kulaktaki sinirsel hasar, işitme kaybı, işitme derecesi ve hangi kulakta olduğuna dair bilgiler saptanır. Ayrıca hastanın öyküsü ve test sonuçlarına göre hekim ilaç tedavisi, ameliyat veya işitme cihazı kullanmasına karar verebilir.
TEDAVİ YÖNTEMLERİ, CİHAZLAR, İLAÇLAR VE AMELİYAT
Birçok işitme kaybı türü tersine çevrilemez ama çoğu hastanemiz de yeni alınan cihazlar ile aşağıdakileri içeren bir veya daha fazla tedavi seçeneğiyle düzeltilebilir.
Doğru işitme cihazı sözel ve işitsel iletişimi yeniden kurup geliştirmeye yardımcı olabilir. Altta yatan Meniere gibi bir takım hastalıklar tespit edildiği takdirde, bunların tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Kulak zarındaki delik ameliyat yolu ile kapatılabilir dedi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA