Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 03-03-2021 17:07

Akşener: Patatesler depolarda çürüyor!

Akşener: Patatesler depolarda çürüyor!

Niğde’nin patates sorunu bu kez İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener TBMM grup toplantısında dile getirdi ve durumun ciddiyetine değinerek  ““Dardaki vatandaşımızın Pazar yerlerinden patates toplamak zorunda kaldığı Türkiye’de çiftçimiz depolardaki patatesini satamıyor” dedi.
Türkiye büyük Millet meclisi (TBMM) gurubunda konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener “Patates üreticisi 2 aydır ürünümüz çürüyor diye bağırıyor, ama sayın Erdoğan Oralı bile olmuyor” diyerek hükümetin tarım politikalarını eleştirerek çiftçinin içinde bulunduğu darboğazdan ve çaresizlikten bahsetti.  
ÇİFTÇİLERİN MESAJINI OKUDU
Meral Akşener konuşmasında Niğdeli ve Aksaraylı çiftçilerin gönderdiği “Çiftçi borç ekiyor icra biçiyor” yazılı notu da okuyarak yetkilileri göreve çağırdı.
Geçtiğimiz Hafta Niğde Gölcük kasabası ve Niğde merkez ziyaretleri gerçekleştiren İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Mümin İnan tarımın merkezi olan en büyük patates üreticisi Niğde’den sorunu gündeme getirmiş ve acil çözüm gerektiğini söylemişti.
İYİ PARTİNİN GÜNDEMİNDE NİĞDE VE PATATES VARDI
İYİ Partili Koray Aydın’ın ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de bu sıkıntıyı partisinin TBMM grup toplantısında net bir dile yeniden gündeme taşıdı ve patates üreticisinin içler acısı hali ile hükümetin vurdumduymazlığının altını çizdi.
AKŞENER: EKİLMDİK BİR KARIŞ YER BIRAKMAYIN DEMİŞLERDİ.
750 MİLYON LİRALIK PATATES ÇÜRÜYOR!

Kürsüden yaptığı konuşmasında sadece Niğde’de 450 bin ton patatesin çürümeye yüz başladığını, diğer illeri ile birlikte bu rakamın toplamda 750 bin ton civarında olduğunu bunun ise sadece maliyet üzerinden hesaplandığında 750 milyon lira gibi ciddi bir milli servetin heba olmak üzere olduğunu belirtti.
Akşener konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üreticiye “Ekilmedik bir karış yer bırakmayın” dediğini hatırlattı ve şöyle devam etti: “Bu sözler üzerine Patates üreticisi de seni dinledi. Peki sonra ne oldu? Ürünleri ellerinde kaldı. Şimdi al eline o çok verdiğin mikrofonu Niğde’deki, Konya’daki Afyonda’ ki, ödemişteki patates üreticilerini içerisine düşürdüğün durumun çaresini söyle bizde duyalım. 80 kuruşa, 1 TL’ye melettiğinin patatesi ‘40 kuruşa satmanıza gönlümüz razı değil’ de biz de duyalım. ‘Zararı karşılayacağız” de bizde duyalım. Haydi sayın Erdoğan işini yap ve Türk çiftçisine çaresini söyle bizde duyalım” dedi.
AKŞENER: BU SİSTEM TÜRKİYE’Yİ ARTIK DAHA FAZLA TAŞIYAMIYOR
“Sen çöken partini toplayacaksın diye olan çiftçimize oluyor” diyerek sözlerine devam eden Akşener; “Olan çiftçimize ve üreticimize oluyor. Görülüyor ki Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’yi taşıyamıyor. İktidar bu sistemi memlekete musallat ettiğinden beri insanımız fakirleşti. Milletimizin içi rahat olsun. Yetkiyi aldığımızda yalan dünyanın işleri değil, milletimizin dertleri ile meşgul olacağız” diye konuştu.
GEÇTİĞİMİZ HAFTA NİĞDE’DEN DE AYNI SES YÜKSELMİŞTİ
Bilindiği üzere patates konusunu geçtiğimiz hafta Niğde’de gündeme getirilmiş ve İYİ Parti teşkilat başkanı Koray Aydın, Milletvekilleri, Teşkilat Başka Yardımcısı ve GİK üyesi Mümin İnan, Genel merkez temsilcileri, İl Başkanı İbrahim Uzun, diğer il başkanları ve temsilcileri Gölcük meydanında dile getirmişti.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA