Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-02-2021 11:37

Kuaförler haklı tüketici kızgın!

Kuaförler haklı tüketici kızgın!

Niğde’de berber ve kuaförlerin yeni fiyat tarifeleri belirlendi. 3 yılda bir yapılan zam oranı yüzde 15 olarak belirlenirken, Oda Başkanı Bircan; ‘Biz ne zaman bir tarife çıkartsak vatandaş kızıyor, fakat biz bu zamları meslektaşlarımızın işlerinin sürdürülebilirliği açısından yapmak zorundayız. Maliyetler yüzde 100’lere dayandı. Bu konuda da her türlü eleştiriye açığım’ dedi. 
Berber ve Kuaförler Odası Başkanı Ahmet Sinan Bircan açıklamasında; ‘Yeni yılın başlangıcı ve Pandemi sürecinin de berber ve kuaförleri etkilemesiyle fiyatlara artış yapıldığını ve bu artışın da 3 yılda bir gerçekleştiğini söyledi. Başkanı Bircan, ayrıca süreçten dolayı 3 yılda bir  Ocak ayında gerçekleşen zamlı fiyatları bu yıl şubat ayı sonuna bıraktıklarını da sözlerine ekleyerek, vatandaşları ve esnafı memnun etmeye çalıştığını fakat arada illaki tepki gösterenlerin de olduğunu belirtti. Bu zammı yapmak zorundaydık. Durum ortada ve her türlü eleştiriye açığım’ dedi.
3 YILDA BİR GERÇEKLEŞİYOR
Konu ile ilgili açıklamasını sürdüren Oda başkanı Bircan; “Ben görevime başlayalı 8 yıl oldu ve neredeyse üçüncü döneme başlayacağız. Ben döneme geldiğim süreçte her yıl veya 2 yılda düzensiz aralıklarla verilen bir tarife uygulaması vardı. Bize kalırsa bu tarifeyi her yıl için vermek isteriz fakat ter tarife değişikliğinde kalem başına %15 artırımının üzerine çıkamıyoruz. Dolayısıyla 20 TL’lik bir üründe küsuratlar karşımıza çıkıyor. Bu küs üratlardan meslektaşlarım oldukça mustariplerdi ve bunun önüne geçebilmek için bu yüzde 15’lik artırımı 3 yılda bir verelim dedik.
PANDEMİNİN ETKİLERİ
Pandemi nedeniyle de Mart ayından sonrası meslek olarak Pandemiyle savaş içerisindeyiz. Bu tarifeyi dağıtmak için bir yılımız daha vardı ama maalesef kuaförler olarak bu süreçte dayanamadık. Bunun sebebi faturalarda yüzde 100’e yakın zamlar oluştu. Elektrik, doğalgaz, aldığımız tüketim malzemeleri ve suyun zamlanması sebebiyle bu durum bizi fazlasıyla etkiledi. Artık elemanların maaşlarına ve giderleri ödeyemez duruma geliyoruz. Biz tarifelerde ne zaman değişiklik yapsak tüketici tepki gösteriyor. Bize hep söylenen klişe bir söz vardır ‘yaptığınız bir makas, ustura veya jilet değil mi’ soruları alıyoruz. Para kazanılırken bu paranın ne kadarı eve gidiyor onu bilmedikleri için tepki, gösteriyorlar. İçimize gelseler gerçekten bize de hak vereceklerdir. Her gün her sabah uyandığımızda illaki zamla karşılaşıyoruz. Kuaför ve berberlerin 3 yılda aldığı zam hep olay oluyor. 3 tarife değişikliği yaptım ve üçünde de meslektaşlarımı aynı anda memnun edemedim. Onlarında mutlaka kendilerine göre gerekçeleri vardır. Esnaf ve Sanatkarlar Odası benim sunduğum tarifeyi önüne koydu, bu fazla, bu çok diyerek çoğu fiyatları düşürmek zorunda kaldık. Biz de bu şekilde olmasını istemezdik, özellikle ben meslektaşlarımdan bu konuda özür dilerim. Umarım bu Pandemi süreci en kısa zamanda geçer artık herkes rahat bir nefes alır “dedi.
(İbrahim UGUN/Muhabir)
 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA