Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-02-2021 14:49

Niğde’den dünyaya organik gübre

Niğde’den dünyaya organik gübre

Niğde’nin Bor ilçesinde faaliyet gösteren bir gübre üretim tesisi organik gübre kapasitesiyle dikkat çekiyor.  Bor Karma Organize Sanayi bölgesinde Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Etap KKYDP programı kapsamında kurulan Hayvansal Orjinli Organik Gübre üretim tesisinde üretilen aylık 20 bin tonluk organik hayvansal orjinli gübre başta İsrail olmak üzere sıklıkla Afrika ülkelerine ihraç ediliyor.
Ülkemiz ve şehrimiz için oldukça ciddi bir katma değer sağlayan tesisi ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Vahap Erol, Teknik personel Ziraat Mühendisi Firuzan Kunt incelemeler yaparak bilgiler aldılar.
EKONOMİYE CİDDİ KATKI SAĞLIYOR
İşletme Müdürü Alparslan Eken, ziyaretçilerine tesis hakkında genel bilgiler verirken açıklamasında; Tesisin toplan yatırımın 2 milyon liraya mal olduğunu KKYDP 11.Etapdan yüzde 50 Destek alarak 1 Milyon TL’sinin karşılandığını, kurulan bu Tesiste son teknoloji ile ayda 20 bin ton gübre üretime devam ettiklerini yaklaşık 30 kişiye iş istihdamı sağladıklarını ve Niğde Ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlandığını belirtti.
1 MİLYON 500 BİN DOLARLIK CİRO
Şirketin Üretim toplamının yaklaşık yüzde 40’nı başta İsrail olmak üzere Afrika Ülkelerine de İhraç eden işletme bu ihraçlardan ekonomik anlamda gelen gelirler yaklaşık 1 milyon 500 bin Dolar ciroya sahip olduklarını belirtti. Ziyaret sırasında değerlendirmede bulunan Asım Baş ise, bu tür yatırımlarda karşılıklarının alındığını görmekten mutlu olduğunu söyleyerek ülke ekonomisine ve Niğde’ye kalkınma sağladığını söylerken bu tür girişimcilere ve yatırımcılara her türlü desteği vereceklerini söyledi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA