Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-02-2021 11:51   Güncelleme : 23-02-2021 13:41

Bu ameliyat Niğde'de ilk defa yapıldı

Bu ameliyat Niğde'de ilk defa yapıldı

Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Bilal Günaydın geçtiğimiz haftalarda bir toplantı düzenlemiş ve hastanenin genel durumu hakkında bilgiler vererek hedeflerinin “Hasta sevk oranlarının düşürülmesi” olduğunu söylemişti.
O açıklamadan bu yana ise yapılan birtakım çalışmalar ve girişimler ile hastanenin kendisini geliştirdiği yönünde bilgiler gelmeye başladı. Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesi kaynaklarından alınan bilgilere göre; Prematüre doğan ve düşük doğum ağırlıklı yani yaklaşık 1 kilogram 200 gram bebeğe başarılı bir PDA (Patent ductus arteriosus) kapatma ameliyatı gerçekleştirilirken bu tür ameliyatların hastane bünyesinde yapılabileceği de ortaya konmuş oldu.
Henüz doğmuş olan minik bebek, patent ductus arteriosus denilen, kalpten çıkan iki ana damar arasında istenmeyen geniş bir bağlantının mevcut olduğu saptandı. Kendiliğinden kapanma ihtimali düşük olduğu için bebeğe ilk olarak ilaç tedavisi uygulanırken, bu yeterli gelmeyince hastanenin Kalp ve Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Dr Faruk Serhatlıoğlu öncülüğündeki ekip ile birlikte Op. Dr. Anıl Güzel ve Anestezi bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaçmazın katıldığı ameliyat gerçekleşti. Gerçekleşen operasyon ise oldukça başarılı oldu. Minik bebek ise operasyonun ardından Yenidoğan ünitesi yoğun bakımda tedavi edilmeye başlandı.
(Haber: İbrahim UGUN/Muhabir- Foto: Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA