Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-02-2021 15:52

Başkan Yeşil'den bir hizmet daha

Başkan Yeşil'den bir hizmet daha

Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (NESOB) Mesleki Yeterlilik Belgesi alarak Niğde esnaf ve sanatkarının başvuru noktası olurken 35 kişilik ilk sınav gerçekleşti. Sınavda başarılı olanlara NESOB Başkanı Alim Yeşil tarafından verildi.
Bilindiği üzere 5544 Sayılı mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunun da 2017 yılında getirilen zorunluluk sonrasında günümüze kadar belirli aralıklar ile yayınlanan tebliğler ile 117 mesleğe Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) zorunluluğu getirilmişti. Bu tebliğ doğrultusunda, NESOB, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı hizmet veren yetkilendirilmiş Mesleki Yeterlilik Kurumu ile işbirliği yaparak bir ilki gerçekleştirmiş oldu.
İLK ETAP SINAV GERÇEKLEŞTİ
Bugüne kadar Mesleki yeterlilik belgesine 35 Kişinin başvurusu gerçekleşirken, Çelik Kaynak ve Makine Bakımı sektörlerin ilk etap sınavları yapıldı. Ulusal Yeterlilik de belirtilen şartlara göre gerçekleştirilen teorik ve performansa dayalı sınavlar da başarılı olan 18 kişi “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanırken, belgeleri NESOB Başkanı Alim Yeşil tarafından takdim edilmiştir.
ALİM YEŞİL YETERLİLİK BELGESİ ÖNEMLİ
Belgenin öneminden ve sürecinden bahsederek basın mensuplarına açıklamada bulunan  NESOB Başkanı Alim Yeşil: “Mesleki Yeterlilik Belgesi ile nitelikli iş gücünü oluşturmayı hedefleyen ve İş Sağlığı ve Güvenliği konularından da niteliğini kanıtlamış ve vasıflı eleman sayısının arttırılarak iş hayatına kazandırılmasını sağlamıştır. Belgesiz işçi çalıştırılmanın yasak olması nedeniyle belge sahibi işçilere iş fırsatı doğacaktır. Ayrıca Europass Uluslararası denkliği bulunan belge sayesinde, belge sahibi çalışanlar yurt dışında da çalışma imkânı bulacaklardır. Bu süreçte 40 galerici esnafı ile 30 emlakçı esnafının başvuruları üzerine yapılan sınavda 35 galerici, 25 emlakçı arkadaşımız Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı. Bundan sonrada Mesleki Yeterlilik Belgesi başvuruları alınarak belgelendirme işlemi devam edecek” dedi.
(İbrahim UGUN/Muhabir)

 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA