Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 15-02-2021 12:23

Tarımda maliyet gittikçe artıyor!

Tarımda maliyet gittikçe artıyor!

Bu yıl Niğdeli çiftçiler, gübre, ilaç, tohum, ekim, sulama, hasat, pazarlama gibi bir çok alanda maliyetlerinin ciddi oranda arttığını bu gidişle çiftçiliğin yapılmasının imkansız hale geldiğini, gıda tedariğinde sorunlar olacağı ve fiyat artışlarının ciddi seviyelere ulaşacağını sürekli gündeme getirmişlerdi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri de bunu doğrular nitelikte veriler açıkladı. TÜİK verilerine göre Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) yıllık yüzde 21,26, aylık yüzde 3,03 arttı. Tarım üreticisi bu rakamların en az 2 katı ile çarpılması gerektiğini söylediler. Böylece tarımsal ürünlerdeki maliyetlerin sofraya da yansıdığına işaret eden üreticiler, bu yılın çok daha zor bir yıl olacağını, birçok tarım ürününün çürümekte olduğu, ihracatın bir an evvel düzene konulmasını talep ettiler.
ÜRETİCİDE VATANDAŞ TA MAĞDUR
Üretim maliyetleri sürekli artan tarım ürünleri vatandaşın alım gücünü de zorlamaya devam ederken Niğde’nin bir tarım şehir olduğu ele alındığında ekonomisinde ciddi sorunlar yaşanması bekleniyor.
TÜİK TARIMDA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 21,6
Tarım-ÜFE'de 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,72 artış gerçekleşti.
Sektörlerde bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 2,88, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 4,63, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 8,95 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1,39, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2,54, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 4,46 artış gerçekleşti.
YILLIK ARTAN ÜRÜNLER
Bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplar ise yüzde 31,83 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar ve yüzde 30,99 ile çeltik oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre azalışın olduğu tek alt grup yüzde 0,01 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler oldu. En az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 10,68 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular, yüzde 12,96 ile canlı sığırlar (manda dahil), bunlardan elde edilen işlenmemiş süt ve yüzde 14,17 ile yağlı meyveler oldu.
AYLIK ARTAN ÜRÜNLER
Alt gruplar itibarıyla bir önceki aya göre en fazla artış gösteren alt gruplar ise yüzde 6,23 ile lifli bitkiler ve yüzde 4,44 ile diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler oldu. Buna karşılık, bir önceki aya göre azalışın olduğu tek alt grup ise yüzde 0,21 ile yağlı meyveler oldu. Aylık en az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 0,56 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar ve yüzde 1,58 ile çeltik oldu. Ocak 2021'de, endekste kapsanan 86 maddeden, 20 maddenin ortalama fiyatında azalış olurken 6 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 60 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.
(İbrahim UGUN/Muhabir)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA