Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-02-2021 16:22   Güncelleme : 18-02-2021 15:51

Sıfır aldığı aracın kapısı farklı çıktı

Sıfır aldığı aracın kapısı farklı çıktı

Niğde’de iş insanı Atilla Kaplan, 2020 yılında aldığı 870 bin liralık Model Volvo XC90 sıfır aracının sol arka kapısının değişik olduğunu fark etmesi üzerine araç için değişim talebinde bulundu. Marka ve bayiden gelen olumsuz cevap üzerine mahkemeye başvuran Kaplan, bayiye giderek başka bir sıfır kilometre araçla değiştirilmesini istedi. Bayiden olumsuz cevap alan Atilla Kaplan bayi hakknda suç duyurusunda bulundu.
Atilla Kaplan yaptığı açıklamada; '2020 yılının Temmuz ayında bayiden sıfır aldım. 2 ay sonra arabanın sol arka kapısının farklı olduğunu fark edince durumu bayiye ilettim. Daha sonra aracı bayiye götürdük inceleme yaptılar. Detaylı incelemek için tekrar aracı getirmemi istediler ve bir kez daha götürdüm. En sonunda kabul ettiler, 'Fabrikada kodlama hatası olmuş,, farklı bir kapı takılmış' dediler" dedi.
Aracının opak boyalı ancak arka sol kapının kristal boyalı olduğunu belirterek firmadan zararın karşılanmasını talep eden Kaplan, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Firmanın Türkiye temsilciliğine ulaştık, onlar, hiç bir şey yapamayacaklarını bayii ne dediyse onlar da aynısını söyledi. Bana kapıyı boyayalım, ‘3 araç bakım hediye edelim’ gibi basit şeyler teklif ettiler ama ben de zararımın karşılanmasını istiyorum dedim. İkinci el araç alacak olsam bile araçta değişen parça olup olmadığına dikkat ederim. Ayrıca devlet, ikinci araç alım satımlarında garanti verilmesini istiyor. Kaldı ki araçta değişen parça olduğu zaman fiyat farkı oluyor. Bu kadar pahalı bir araçta da ciddi fiyat farkı çıkıyor. Sıfır araba alırken de ekspertiz mi yaptırmalıyız, garanti mi almalıyız?” dedi.
Ha beyaz arabaya kristal boyalı kapı takılmış ya da siyah kapı takılmış, çok büyük bir fark yok. Bayi ve temsilcilerin çok basit tekliflerde bulunduğunu anlatan Kaplan, ‘‘Kendilerinin aynen ifadesi şu, 'Ha beyaz arabaya kristal boyalı kapı takılmış ya da siyah kapı takılmış, çok büyük bir fark yok' Kendileri bu durumu kabul ediyor. Ama yaşayacağımız değer kaybını göz önünde bulundurmuyorlar. Ben ikinci el araç alacak olsam bile değişen parçası var mı yok mu diye kontrol ederim. Sıfır araçta değişen bir parça oluyor’’ diye konuştu.
‘Mahkemeye başvurduk’
Bu süreçlerden sonra mahkemeye başvurduklarını ifade eden Kaplan,: “Mahkemeye başvurduk ve arabulucuyla görüştürdüler. Arabulucu da yine aynı teklifi sunup basit tekliflerde bulundu. Sanki bu olay basit bir şeymiş gibi, biz abartıyormuşuz gibi. Haberlerde gördüm Yargıtay bir vatandaşın aldığı sıfır aracın çizilmiş tekrar boyanmış ve değişim kararını gördüm. Bu haberi görünce bende sevindim inşallah bizim içinde emsal bir durum olur. Zararımızın karşılanmasını istiyoruz veya aracımızın değiştirilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
(İHA)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA