Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 15:04

Anadolu Basını destek bekliyor!

Anadolu Basını destek bekliyor!


Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 63. Başkanlar Konseyi Sonuç Bildirgesini açıklandı, Bildirgede Gazetecilerin öncelikli aşılanması, kontrolsüz ve denetimsiz internet haberciliği, destek paketi, kredi, BİK kesintileri, İcra ilanlarının durumu, Belediye Meclis Toplantı ilanları, gibi konu başlıkları öne çıktı. 
Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 63. Başkanlar Konseyi toplantısı Koronavirüs nedeniyle online olarak 07 Ocak 2021 günü internet üzerinden Başkanlar Konseyi üyeleri ve Basın Vakfı üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Salgının arttığı bu dönemde ülkemizde olumsuz etki yaratan Koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerden olan basın sektörünün yaşadığı zorlukların tartışıldığı toplantıda gündeme gelen hususların kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırıldı.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 63. Başkanlar Konseyi Sonuç Bildirgesinde ye ralan bazı başlıklar şöyle:  
GAZETECİLERE AŞI ÖNCELİĞİ
Gazetecilerin karantina tedbirleri sırasında uygulanan kısıtlamalarla birlikte, hayati önem taşıyan böyle bir dönemde halkımızın bilgiye erişimini sağlayan gece gündüz demeden sağlıklı/sağlıksız ortamlarda zor şartlar altında çalışan, bu uğurda kendi canını ve ailesini riske atan, kamu yararı için her zaman halkla, bürokrasiyle ve siyasilerle sürekli yüz yüze olan kişilerdir. Meslektaşlarımızın da sağlıklı bir ortamda görev yapmaları için, yapılacak aşı sayesinde virüs ile ilişiği kesilip sağlıklı ortamlarda görev yapması bir an evvel sağlanmalıdır. Bunun için tüm gazeteciler öncelikli olarak aşılanmalıdır.” 
DENETİMSİZ VE KONTROLSÜZ İNTERNET HABERCİLİĞİ
İnternet gazeteciliği ile ilgili yasanın halen çıkartılmamış olması basın sektörünü ve hayatımızı olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Basın ilkelerine uygun şekilde görevlerini yapanların dışında merdiven altı habercilikle birlikte şantaj ve asılsız haberlerle gündem yaratan internet medyasının bir an evvel birbirinden ayrılması gerekmektedir. Yapılacak düzenlemeyle haksız rekabetin ortadan kaldırılması ile birlikte internet medyasının hem basın kartı, resmi ilan, hem de yıpranma payı gibi haklardan faydalandırılması gerekmektedir. Tüm siyasetçilerin ve halkın karşı olduğu gazetecilik adı altında bu kutsal mesleği lekeleyenlere de gerekli yaptırımların uygulanarak mesleğin onurunun kurtarılması şarttır.
BİK KESİNTİLERİNE DÜZENLEME
Basın İlan Kurumunun (BİK) ilan alan gazetelere uygulamış olduğu %15’lik kesintinin Covid-19 pandemi süreci içerisinde bir süre alınmaması veya alınması elzem ise oranın %8’e düşürülmesi yerel medyanın yaşaması için hayati önem taşımaktadır.
İCRA İLANLARINDAKİ SORUN
Yerel medya için en büyük gelir kaynağı olan İcra ilanlarının askıya asılmaması, bu ilanların yaygın medya yerine illerimizde imkansızlıklar içinde çıkan yerel gazetelerde değerlendirilmesi sağlanmalı ve Anadolu medyasının ayakta kalmasına destek olunmalıdır. 
BELEDİYE MECLİS KARARLARI
Yerel basının en büyük destekçisi olması gereken belediyelerin meclis kararlarının tüm illerde gazetelerde yayınlanması ve halkın belediye meclisinde alınan kararları sağlıklı şekilde takip etmesi sağlanmalıdır. Bu sayede hem halkımız yapılan işlerden haberdar olacak hem de yerel basına can suyu olacaktır. 
DESTEK PAKETİ
Devletimizin birçok esnaf grubuna destek paketi açıklamasına rağmen zor bir süreç yaşayan gazeteciler bu desteklerin dışında bırakılmıştır. Gazeteler maaş vermekte, çalışanlar da maaş almakta zorlanmaktadır. Devletimizin acilen “Basın sektörü ve çalışanları için de maddi destek paketi açıklaması, bunun yanında ayakta durabilmek için gazetelere, TV ve radyolara faizsiz kredi verilmesi sağlanmalıdır.
BASIN KARTLARINA ACİL ÇÖZÜM
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Kartı Komisyonu görevini tam anlamıyla yapamamaktadır. Karta müracaat eden meslektaşlarımız süreleri dolmasına rağmen kartlarını alamamaktadır. Sürekli basın kartları hala yenilenmeyen birçok arkadaşımız mağdur edilirken süresi geçen ya da basın kartları yenilenecek meslektaşlarımızın kartlarının verilmesi neredeyse 1 yılı bulmaktadır. 
(Haber Merkezi)


 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA