Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 10-02-2021 15:02

İki yeni patates çeşidi daha ihaleye çıkıyor

İki yeni patates çeşidi daha ihaleye çıkıyor


Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği yerli milli iki çeşit olan Niğşah ve Saruhan isimli patatesler bu ay ihaleye çıkıyor. 
Geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde Niğşah ve Saruhan isimli iki yeni çeşidin ihaleye çıkartılmak üzere hazırlıklar yaptığını siz değerli okuyucularımıza Niğde Haber Gazetesi olarak duyurmuş, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak’ın konu ile ilgili olarak heyecanını paylaşmıştık. 
Müdür Pırlak, ''Biz daha iyisini geliştirene kadar en iyisi bu” diyerek enstitünün ülkemiz ve ilimiz adına ne kadar önemli işlere imza attığına da değinmişti. 
VE O ÇEŞİTLER İHALEYE ÇIKIYOR
Yeni çeşitlerin 24 Şubat tarihinde ihale ile satışa sunulacağının ilanı resmi olarak yayınlandı. 
Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak şu ifadelere er verdi: “Enstitümüz ülke tarımına katkıda bulunmaya var gücüyle devam etmektedir. Bu bağlamda Enstitümüz tarafından geliştirilen NİĞŞAH ve SARUHAN adlı yerli ve milli patates çeşitlerinin Tohumluk Üretim Hakkı (Royalty) ihale yoluyla satılacaktır. Bugün ilk ihale ilanı Hamle gazetesinde yayımlandı. 24 Şubat 2021 tarihinde iki çeşidin ihalesi enstitümüzde yapılacaktır. Niğşah ve Saruhan adlı İki yerli ve milli çeşidimizi daha daha ülke tarımına kazandırıyor, üretim sistemine katıyoruz. Bu satışın duyulması için desteklerinizi bekliyoruz.
Yerli ve milli imkanlar ile patatesin Türkiye’deki anavatanı sayılan Niğde’nin önemli kuruluşu olan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü yeni projelerle patates ve tarım dünyasına kazandırmaya devam ederken bu iki yeni patates çeşidinin sektöre katkısının oldukça önemli olması bekleniyor.
(İbrahim UGUN/Muhabir)NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA