Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 12:44

Bakanlık: Belediyeler koordinemizde patates alacak

Bakanlık: Belediyeler koordinemizde patates alacak

Bu yıl oldukça sıkıntılı bir süreç geçiren tarımsal ürünlerin başında gelen patates Niğde, Nevşehir ve Aksaray gibi üretim hacmi yüksek illerde depoda kalınca önce Niğde çiftçisi ile muhalefet partilerinin temsilcileri konuyu sıklıkla dile getirmiş acil çözü m talep etmişlerdi. Bu çağrılar üzerine bazı belediyeler harekete geçmiş ve Niğde’deki üreticilerden yüklü miktarlarda alımlar gerçekleşmişti.
TARIM BAKANLIĞI KOORDİNASYONUNDA

Son olarak ise Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, patateste yaşanan talep düşüklüğünden üreticilerin olumsuz etkilenmemesine yönelik olarak Belediye Başkanlıkları doğrudan üretici ve üretici örgünlerinden patates alımlarına başlandığını duyuruldu.
ÖZHASEKİ MİKTAR VERDİ
İlk alımlar ise patates üretiminin yoğun olarak yapıldığı ve doğal olarak depolandığı Niğde ve Nevşehir'de başlayacağı belirtilirken, geçtiğimiz gün Niğde’de konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, patates konusunda şimdilik Niğde’den 200 tır yani 5 bin ton patatesi belediyelere göndereceklerini ve bunun da arkasının geleceğini ifade etmişti. Bu açıklama ile birlikte üreticinin gözü kulağı bu sözlere çevrilirken Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleşecek olan alımların hedeflenen rakama ne zaman ulaşacağı merak ediliyor. Çünkü üreticinin depolarında bulunan yüzbinlerce ton patates çürümek üzere.
2020 YILINDA PATATES ÜRETİMİ 5 MİLYON 200 BİN TON
Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada ise bu konuya değinilerek; Dünyanın önemli patates üreticisi ülkelerinden biri olan ve kendi ihtiyacının üzerinde patates üreten Türkiye'de, 2019 yılında 4 milyon 979 bin 824 ton olan patates üretimi, 2020 yılında yüzde 4,4 artış ile 5 milyon 200 bin tona yükseldiği belirtildi. Yine aynı açıklamada, yeterlilik oranı yüzde 100'ün üzerinde olan ve 2020 yılında 124 bin ton patates ihraç eden ülkemizde, pandemi süreci sebebiyle otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates satışları gerilediği ifade edildi.
Devamında üretimin geçen yıla göre artmasına karşılık yaşanan talep düşüklüğü ülkemizdeki stok miktarını yükselttiğine işaret edilirken, bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi için Tarım ve Orman Bakanlığının yönlendirmesiyle Belediye Başkanlıklarınca doğrudan üreticilerden ve üretici örgütlerinden olacak şekilde alım yapılmaya başlandığı, Belediyelerin yaptığı alımlar, patates üretiminin büyük ölçüde yapıldığı ve doğal şekilde depolandığı Niğde ve Nevşehir illerimizde başlatıldığı, ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığınca, yurtiçi ve yurtdışı patates piyasaları yakından takip edilerek ihracatı artıracak çalışmalar yürütülmekte olduğu ifade edildi.

(Murat ÜMRANLİOĞLU/Sayfa Sekreteri)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA