Advert
TARIM
Giriş Tarihi : 08-02-2021 11:21

Gürer: Satılamayan patatesler hayvanlara yem oldu

Gürer: Satılamayan patatesler hayvanlara yem oldu

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, köy ve kasabalarda 1 liraya mal ettiği patatesi, tüccara 50-60 kuruşa satamayan ve çürüme tehlikesine karşı ürününü hayvan yemi olarak kullanmaya başlayan üreticileri ziyaret etti. Büyükşehirlerdeki marketlerde 3 liradan satılan patates üretim merkezi olan Niğde’de maliyetinin altına bile alıcı bulmadığı için üreticiler tarafından hayvan yemi olarak kullanılmaya başlandı. İktidara patatesle ilgili çağrısını yineleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “TMO ve tarım kredi kooperatifleri, depolarda kalan patatesleri alarak hem hayvan yemi olmaktan kurtarsın, hem de fakir fukaranın tüketeceği gıda maddesi haline dönüştürsün” dedi.
GÜRER, KÖY VE KASABALARDA ÜRETİCİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, köy ve kasaba ziyaretlerinde, depolarda çürümeye terkedilen patatesi hayvan yemi olarak kullanan üreticilerin sorunlarını dinledi.
ÜRETİCİ GÜRER’E DERT YANDI
Gürer’e dert yanan üreticiler, 1 liraya mal ettikleri patatesi tüccara 60 kuruşa bile satamadıklarını belirterek, “Satamadığımız patatesi artık hayvan yemi olarak kullanıyoruz. Bu ürün 1-2 ay daha depoda kalırsa çürür ve o zaman hayvan yemi olarak da kullanılamaz” dediler.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise pandemi koşullarına rağmen binbir emekle üretim yapan çiftçilerin, ürünlerini maliyetine bile satamaması nedeniyle ciddi mağduriyet oluştuğunu belirtti.
Niğde’deki depolarda 500 bin tona yakın patatesin artık çürümeye yüz tuttuğunu anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “1 liraya mal edip ürününü 60 kuruşa satamayan üretici, hayvan yemine gelen zamları da göz özünde bulundurarak, patatesi hayvan yemi olarak kullanmaya başladı. Bu durum üretici açısından üzüntü vericidir” dedi.
BÜYÜKŞEHİRLERDE 3 LİRA, DEPODA 50-60 KURUŞ’A ALAN YOK
Büyükşehirlerdeki marketlerde 3 liradan satılan patatesin, Niğde’de tüccara 60 kuruşa bile satılamadığına değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İktidar patates üreticisinin sorunlarına kulak tıkıyor. Bu olumsuz tabloyu aylar önce öngörüp yetkilileri uyardık. En azından maliyetini karşılayacak bir fiyatla bu ürün TMO ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla alınıp, yine uygun fiyatlarda tüketiciye sunulabilir. Halen bir şans daha varken, iktidarın bu çağrımızı dikkate alıp, patatesin hayvan yemi olarak kullanılmasını önleyip, fakir fukaranın tüketebileceği bir gıda maddesi haline getirmesi gerekir. 1 -2 ay daha bu ürün depoda kalırsa, çürür ve hayvana yem olarak bile verilmez” diye konuştu.
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA