Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 03-02-2021 08:51   Güncelleme : 03-02-2021 10:41

Gürer: Ne oldu bu gölet işi?

Gürer: Ne oldu bu gölet işi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de DSİ tarafından planlanan ancak inşaatına başlanamayan göletler ile su kaçağı olduğu için kullanılamayan göletleri, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
YILLARDAN YAPILAMAYAN GÖLETLER
Gürer, önergesinde, “2015 yılından itibaren Niğde ilinde incelemesi yapılıp programa alman ancak halen başlamayan gölet projesi sayısı kaçtır? Niğde ili, Çamardı ilçesi Demirkazık ve Üçkapılı Köylerinde gölet için yapılan DSİ incelemelerinin sonucu nedir? Karanlıkdere Himmetli’de gölet yapılması ve Darboğaz göleti su kaçağının önlenmesi için başlayan bir çalışma bulunmakta mıdır? Niğde’de 2020-2021 yılları için yapılması planlanan gölet projesi var mıdır?” şeklinde sorular yöneltti.
7 GÖLET PROJESİNİN İNŞAATINA HALEN BAŞLANAMADI
Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2015 yılından itibaren Niğde ilinde planlama raporu ve projesi tamamlanmış ve inşaatına başlanmamış 7 adet gölet projesi bulunduğunu açıkladı.
DEMİRKAZIK’TA UYGUN GÖLET YERİ TESPİT EDİLEMEDİ
Niğde Çamardı Demirkazık Göleti için yerinde etütler yapıldığını belirten Bakan Pakdemirli, topoğrafik olarak uygun gölet yeri tespit edilemediğini ifade etti.
ÜÇKAPILI’DA SU ÖLÇÜM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Bakan Pakdemirli, Niğde Çamardı Üçkapılı Göleti için belirlenen ikinci aks yerinde su ölçüm çalışmaları devam ettiğini ve detaylı jeolojik çalışmaların da yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek çalışmalar neticesinde göletin yapılabilirliğine karar verileceğini kaydetti.
KARANLIKDERE GÖLET YOK, HİMMETLİ İÇİN KARAR YOK
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Niğde Bor Karanlıkdere Göleti yapımı topoğrafık ve jeolojik yönden uygun bulunmamıştır. Niğde Merkez Himmetli Göleti için su ölçüm çalışmaları yapılmış ve su potansiyeli açısından güvenilir bulunmadığından su ölçümlerinin devam ettirilmesine karar verilmiştir. Bu çalışmaların neticesine göre göletin yapılabilirliğine karar verilecektir. Darboğaz Göleti Su Kaçağının Önlenmesi İşi Yatırım Programında olup, ihale izin süreci devam etmektedir” açıklamasında bulundu.
Bakan Pakdemirli, Niğde 'de 2020-2021 yılları için herhangi bir planlama çalışmasının bulunmadığını da ifade etti.
GÜRER: “SU KAYNAKLARI BOŞA GİDİYOR”
Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 yıl önce planlanan 7 göletin yapımına halen başlanamamış olmasının, Niğdeli üreticiler adına üzüntü verici olduğunu belirtti.
Kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olan ülkemizde su kaynaklarının iyi değerlendirilmesi gerektiğine değinen Ömer Fethi Gürer, “Niğde’mizin pek çok bölgesinde su kaynaklarının değerlendirilip tarımsal üretime kazandırılması için gölet talepleri vardır. Ancak 6 yıldır planlanan göletlere halen başlanmamıştır. Darboğaz’da olduğu gibi su sızıntısı olduğu için kullanılamayan göletlerle ilgili yıllardır bir çalışma yapılmamış olması, üreticilerimiz için büyük bir dez avantajdır” dedi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA