Advert
SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-01-2021 09:08

Hedef: Niğde’ye Kan Alım Merkezi kurmak (Özel Haber)

Hedef: Niğde’ye Kan Alım Merkezi kurmak (Özel Haber)


Niğde Kızılay Şube Başkanı Kemal Gençoğlu, Kızılay bünyesinde gerçekleştirdikleri çalışmalar ile Niğde halkının ve ihtiyaç sahibi vatandaşların takdirini toplamaya devam ederken Niğde’ye bir hizmet için daha kolları sıvadı. 
Gençoğlu, Niğde’ye genel merkez tarafından kurulmasının hazırlıkları yapılan “Aşevi”nin yanı sıra birde “Kan Alım Merkezi” kurmayı hedefliyor. Bir süredir Kan Alım Merkezi üzerine çalışmalarını sürdüren ve fiziki şartları uygun yerlere de bakan Gençoğlu, bu tür yenilikçi çalışmaları ile adından daha çok söz ettireceğe benziyor. 
GENEL MÜDÜR ZİYARET ETTİ
Bu süreçler devam ederken, geçtiğimiz günlerde Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan Kızılay Niğde Şubesine ziyarette bulundu. Ziyaretin gündeminde faaliyetler ve yürütülen çalışmaların yanı sıra Niğde şubesinin yeni hedefleri de konuşuldu. Önceki ay gündeme gelen “Aş evi” konusu bunların içerisinde yer alırken, Genel Müdür Altan, Gençoğlu’nun Niğde için “Kan Alım Merkezi” kurma mücadelesini ve sürdürülen çalışmalarını tekdir ettiği öğrenildi. 
Niğde Şubesi’nin faaliyet ve çabalarından övgü dolu sözler ile bahseden Türk Kızılay Genel Müdürü Sn. Dr. İbrahim Altan Niğde şube başkanı Gençoğlu’na ve ekibini tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi. 
Genel Müdür Altan’a yapmış oldukları ve hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında da bilgilendirmede bulunan Niğde Şube Başkanı Kemal Gençoğlu “Hoş sohbeti, güler yüzü ve projelerimize ışık tutan tavsiyelerinden dolayı Sn. Genel Müdürümüze teşekkür ederim” dedi. 
NİĞDE’YE KAN ALIM MERKEZİ
Bilindiği üzere Niğde kan bağışı konusunda oldukça hassas davranan ve gönüllüsü olan bir şehir. Fakat Niğde’de yılladır seyyar araçlar ve geçici çadırlarda kan bağışı yapılabiliyor. Belirlenen zamanlarda açılabilen bu araçlar olmadığı zaman ise kan vermek isteyen vatandaş ise en yakın Kan merkezi olan illere gitmek zorunda kalabiliyor. 
SABİT VE SÜREKLİ HİZMET VERMESİ HEDEFLENİYOR
İşte tamda burada Kızılay Niğde Şube Başkanı Gençoğlu, Niğde’ye bir kan Merkezi Kurulmasının önemine değinerek talepçi oldu. Olası bir yer temini konusunda görüşmelere de başladığı öğrenilen Gençoğlu, Niğde’ye gezici olmayan sabit ve işlevli bir kan merkezi kurmakta kararlı görünüyor. Kan Alım Merkezleri seyyar ve gezici araçlardaki kal alım işlemlerini yürüten sistem ile aynı işi sürdüren birimler. Fakat burada önemli bir fark daha var oda, kan vermek isteyen bağışçıların, ya da özel durumlarda taleplerin anında karşılanacağı bir sabit yerinin sürekli açık olması olacak. 
BAĞIŞÇILAR VE YAŞ ARALIKLARI
Yaş aralıklarına baktığımızda ise en fazla kan bağışını 18-25 yaş aralığındaki gençler yapıyor. Bu da toplam kan bağışının yüzde 30’una denk geliyor. İkinci sırayı ise yüzde 23’le 26-35 yaşları arasındakiler alıyor. En az kan bağışını ise yüzde 5’le 56-65 yaş arasındakiler yapıyor. Niğde bu kriterlere fazlası ile uyuyor. 
(Murat ÜMRANLİOĞLU/Özel Haber)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA