Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 15:55

Evde bakım hizmeti arttı

Evde bakım hizmeti arttı

Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Sağlık İl Müdürlüğüne bağlı Evde Bakım Ekipleri il genelinde 2020 yılı içerisinde 9 bin 566 hastaya evde bakım hizmeti verildiğini açıkladı. 2019 yılında 7 bin 867 hasta ya hizmet veren birim 2020 yılında fazladan 1,699 hastaya daha hizmet verdi.
Konu hakkında değerlendirmede bulunan ve evde sağlık hizmeti görevlilerinin hastalara teşhis koymadığını ancak daha önce ilgili uzman tarafından konulan tanı ve planlanan tedavi çerçevesinde hareket ettiğinin altını çizen Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Koç, “Evde sağlık hizmeti alan kişiler, tıbbi zorunluluk hallerinde sorumlu tabibin gördüğü lüzum üzerine en uygun sağlık kurum veya kuruluşuna sevk edilir. Değişik nedenlerle yatalak veya ağır özürlü hastalar sağlık kuruluşlarına ulaşmakta çok büyük güçlükler yaşamaktadır. Evde Sağlık Hizmetleri bu sorunları azaltmak, hasta ve yakınlarının yaşam kalitesini artırmak amacıyla ihtiyacı olan bireylere evinde ve aile ortamında eğitimli personel ile sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetlerini ifade etmektedir” diye konuştu.
Geçici yâda uzun süreli olarak yatağa bağımlı olup ta sağlık kuruluşlarına gelemeyen bireylerin aile ortamında sağlanması, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak birlikte verilmesinin kendileri için çok önemli olduğuna da vurgu Yapan İl Sağlık Müdürü Koç, “Evde Bakım Hizmetleri ekipleri, yaşlı, engelli, Terminal dönem kanser hastaları, İleri derece kas hastaları, KOAH hastalarına hizmet veriyor. Niğde Sağlık İl Müdürlüğü Evde Sağlık Birimimiz 2019 yılı içerisinde 7 bin 867 hastaya evde bakım hizmeti verirken 2020 yılı içerisinde 9 bin 566 hastaya evde bakım hizmeti vermiştir. Bu hizmetlerin verilmesinde emeği geçen tüm personellerimize teşekkür eder, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.
(İbrahim UGUN/Muhabir)


 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA