Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 15:50   Güncelleme : 21-01-2021 15:54

Niğde’de evde bakıma 55 milyon lira ödendi

Niğde’de evde bakıma 55 milyon lira ödendi

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, Niğde’de 2020 yılı içerisinde 3 Bin 76 Kişiye 55 milyon lira engelli evde bakım ücreti ödemesi yapıldığını belirtti.
Engelli vatandaşların Engelli Evde Bakım Ücretinden yararlanılabilmesi için birtakım şartları taşıması gerektiğini dile getiren İl Müdürü Harun Koca; “Engellinin Devlet Hastanesi’nden Engelli sağlık Kurulu Raporunu alması, raporun en az yüzde 50 ve üzeri olması ve ağır engelli kısmının evet olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Evde Bakım Ücreti bağlanan kişilerin her türlü değişikliği Evde Bakım Ücreti bağlanırken yapılan sözleşme gereği kuruma bildirmekle yükümlü olduğuna dikkat çeken Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, konuşmasına devamla şunları söyledi: “Yapılan bu sözleşmede bakım hizmeti veren kişinin uyması gereken kurallar yer almaktadır. Bu kurallara uymadığı takdirde yapılan tüm ödemelerin bakıcı tarafından ödeneceği taahhüt etmektedir. Sözleşmeye uyulduğu takdirde geri ödeme alınma durumu olmayacaktır.
Evde Bakım alan kişilerin gelir durumunu etkileyen değişiklikleri (Gelirlerinin artması, vefat,) 3 ay içerisinde bildirilmediği takdirde gelir sınırının aşılması durumunda geri ödeme alınır. Geri ödeme hesaplanırken Engelli Evde Bakım Ücreti alan bakıcının gelir ölçütünün aşıldığı ilk tarih belirlenir.
Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak 2020 yılı içerisinde 3 Bin 76 Kişiye 55 milyon TL engelli evde bakım ücretleri ödendi” dedi.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA