Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 21-01-2021 14:27

Niğde-Ankara otoyolu yine meclis gündeminde

Niğde-Ankara otoyolu yine meclis gündeminde


İlk etabının açıldığı günden bu yana geçiş ücretleri, maliyetleri ve bağlantı yollarının sıkıntıları gibi konularla  siyasi arenada çok kez gündeme gelen  Türkiye’nin ve hatta Avrupa’nın en akıllı otoyolu olma unvanını taşıyan ve  transit ulaşım özelliği bulunan Niğde-Ankara Otoyolu’nun tamamının ulaşıma açılmasıyla da tartışmalar bitecek gibi değil.  Son olarak Niğde-Ankara otoyolu bir kez daha meclis gündemine gelirken cevap bekleyen sorular tekrar yinelendi.  
CHP Milletvekili Nihat Yeşil, yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan Niğde-Ankara otoyolunu Meclis gündemine taşıyarak, Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Önergede toplam 5 ayrı soruya yanıt istendi.
Milletvekili Yeşil, verdiği önergede bu yol için verilen araç geçiş garantisini, yolu yapan firmaya kredi verilip verilmediği, ihalenin ilk ne zaman yapıldığı ve neden döviz cinsinden ihale edildiği, 18 yılda bu modelle kaç ihale verildiği ve Araç sınıflarına göre uygulanan geçiş ücretleri yer aldı.
Milletvekili Nihat Yeşil, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu geçtiğimiz haftalarda tamamı hizmete giren Ankara-Niğde Otoyolu’nun açılış konuşması sırasında, yıllık 743 milyon lira yakıt tasarrufu ve toplamda da yıllık 1 milyar 628 milyon lira tasarruf sağlanacağını, ayrıca işletmenin ilk yıllarında verilen geçiş garantilerinin kapasitenin üzerinde olacağını belirttiğini hatırlatarak, maliyet kalemlerindeki yatırımın TL ile, bakım maliyetleri ve işletmenin ise döviz olarak avro bazında yapılmasını eleştirdi.
“Ankara-Niğde otoyolu için günde kaç araç geçiş garantisi verildiğini de ticari sır kapsamında açıklamıyorlar. Neyin ticari sırrı” diyerek konuya olan itirazını da dile getiren Milletvekili Nihat Yeşil “Şirketlerin kasası dolarken vatandaşın yükü artıyor. Bu gidişat sürdürülebilir değil” dedi.
(Haber Merkezi)

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA