Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 30-12-2020 13:17

Gürer: İthal değil yerli ürün kalkındırır

Gürer: İthal değil yerli ürün kalkındırır

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 18 yıllık AKP iktidarında tarımda denenen modellerde çiftçi ve besicinin taleplerinin dikkate alınmadığını belirterek, “Küçük aile tipi çiftçilik ülkemiz gibi büyük coğrafya ve nüfus için vazgeçilemez. Bu bağlamda iktidar doğrudan büyük işletmelerle tarımda sorunların aşılamayacağını görmeli ve köyleri kalkındırmayı hedefine almalıdır” dedi ve yeni yıl ile ilgili dileklerini paylaştı.
İTHAL ÜRÜN ÇÖZÜM DEĞİL
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması yönündeki kararın uygulanma süresinin 30 Nisan 2021’e kadar uzatıldığını ve pirinç için de gümrüğün düşürüldüğünü anımsatarak, “Yabancı çiftçiye verilen destek ülkemiz çiftçisine de verilmelidir” dedi.
CUMHURBAŞKANININ AÇIKLAMALARI
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarım ile ilgili açıklamalarına da değindi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Temel gıda ürünleri olan un ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ikinci sıradayız. Tarım ürünleri ihracatında net dış ticaret fazlamız 5,3 milyar dolardır. Çiftçiliğimize verdiğimiz destekleri 12 kat artırdık” dediğini belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Un ve makarna ülkemizde üretilen buğdaydan değil ithal gelen buğdayın işlenmesi sonucu ihraç ediliyor. Dâhilinde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında yapılan ithal ve ihraç işleminin yerli üreticiye yani ülke tarımına bir katkısı yok. Yalnız ticari anlamda katkısı olabilir onu da hesaplamasına bakmak gerekir. Sıfırlanan gümrük vergisi ile TMO ithal ettiği ürünü daha düşük fiyatla piyasaya vermesi ile oluşan kurum zararının nerede gösterildiğini de ayrıca incelemek gerekir. 18-20 milyon TL aralığında buğday üretiyoruz ama 8-10 milyon TL aralığında da buğday ithal ediyoruz. Biz bu buğdayı niye ithal ediyoruz da kendi çiftçimize ürettirmiyoruz” diye konuştu.
TMO KARA GÜN DOSTU OLMALIDIR
Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisinin çiftçinin kara gün dostu olarak bilindiğini, ancak ofisin AKP iktidarlarında yabancı ülke çiftçisinin dostu durumuna geldiğini vurgulayıp, “Ofis ithalat yaptığımız ülkenin çiftçisini değil bizim çiftçimizin ürününü değerinde almalıdır. Böylece çiftçinin tüccara mahkûm olmasının da önüne geçilmelidir” dedi.
YERLİ ÜRETİCİ İLE SORUN AŞILABİLİR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşanacağını ve hububat başta olmak üzere daha çok ithal ürüne yönelme riski bulunduğuna dikkat çekti. Gürer, “Hububat, bakliyat, pirinç ve bitkisel ham yağda olan açıklarımızı gidermenin yolu köyleri geliştirerek, kooperatifleri ve birlikleri yaygınlaştırarak kırsala dönüşün sağlanması sonucunda olacaktır. Köy okulları yeniden açılmalıdır. Köylere ziraat mühendisi, veteriner görevlendirilmeli, kapanan sağlık ocakları açılmalıdır. Kırsalı cazip kılacak projelerin hızla ele alınması şarttır. Çiftçi kadınlara SGK desteği sağlanıp iyi ve organik tarımda kadın etkisinin artırılması için de destekler doğrudan kırsaldaki kadına verilmelidir. Genç çiftçi projesi geliştirilip köydeki gençlerin tarıma yönelmesinin yolu açılmalıdır. Kırsalda yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve gerekli desteklerin verilmesi donucu kentten köye dönüşün yolu açılmalıdır. Ayrıca toplulaştırma ve sulama sorunlarına hızla çözüm üretilmelidir” diye konuştu.
GİRDİLER DÜŞÜRÜLMELİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kovid-19 pandemisinden en çok tarım ve gıda sektörünün olumsuz etkilendiğini işaret ederek, “Dünyada çok sayıda ülke ihracatını kısıtlamış, fiyatlarını yükseltmiştir. İthal ürün bulmak kadar uygun fiyatla ürün bulmakta zorlaşmaktadır. Bu sorunun aşılması için ülkemizin kendi çiftçi, besici ve üreticisini desteklemesi gerekmektedir. Çiftçilerimizin kredi borçlarının ertelenmesi, faizlerinin silinmesi ve girdilerde çiftçiye uygun fiyat ile alım yolunun açılması bu sorunun çözümünde atılması gereken adımların başında gelmektedir.” dedi.
TMO YETERLİ ALIM YAPAMADI
TMO’nun hasat döneminde daha aktif kılınması gerektiğini söyleyen Gürer, “Taban fiyat çiftçiyi memnun etmeli ve çiftçi ürününü ofise vererek, ofisin piyasayı dengeleme gücünü artırmalıdır. TMO direk çiftçiden ürün alarak gerekli desteği sağlamalıdır. TMO’nun stokları ithal ile değil yerli ürün ile dolmalıdır. Yerli üretici desteklenmeli, kalkınma köye taşınmalı ve köyde yaşam yeniden cazip kılınmalıdır. Köy okulları ve sağlık ocakları açılarak genç nüfusun köyde üretici olacağı desteklerin verilmesi sorunların aşılmasında önemli katkı sağlayacaktır” dedi.
2020 ZOR BİR YIL OLDU
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan salgının ve felaketlerin yeni yılla birlikte son bulmasını diledi.
Gürer, mesajında 2020 yılının hemen başında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının, dünyada milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olduğuna işaret ederek, yeni yılla birlikte pandeminin aşı ile sona ermesi ve bu tür salgın ve felaketlerin son bulmasını diledi.
Pandeminin dünya geleninde olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki 20 binden fazla yurttaşımızın hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirten Gürer, salgının aynı zamanda ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan insanları olumsuz yönde etkilediğine belirtti. 18 yıllık AKP iktidarının yanlış uygulamaları sonucu oluşan ekonomik krizin 2020 yılında ekonomik buhrana dönüştüğünü vurguladı. “Dar gelirliler için zor bir yıl oldu dedi. Her yeni yılın yeni bir umut olduğuna da işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2021 yılının ülkemizin ve tüm dünyanın salgınlardan, felaketlerden uzak bir yıl olmasını ve özellikle milyonlarca insanının ölümüne neden olan korona virüs salgınının son bulmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle Niğdeli hemşerilerim ve tüm yurttaşlarımızın yeni yılını kutluyor, sağlıklı bir yıl, esenlikler diliyorum” ifadelerini kullandı.
(Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş1941
 • 2Fenerbahçe1939
 • 3Galatasaray1936
 • 4Gaziantep FK1934
 • 5Alanyaspor1931
 • 6Hatayspor1931
 • 7Trabzonspor1930
 • 8Fatih Karagümrük1927
 • 9Yeni Malatyaspor1927
 • 10Göztepe1925
 • 11Antalyaspor1925
 • 12Sivasspor1924
 • 13Çaykur Rizespor1924
 • 14Başakşehir FK1923
 • 15Konyaspor1922
 • 16Kasımpaşa1922
 • 17Kayserispor1919
 • 18Gençlerbirliği1919
 • 19MKE Ankaragücü1918
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor1914
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA