Advert
EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-12-2020 09:46   Güncelleme : 17-12-2020 10:49

Akademisyenlere “Sıfır Atık” eğitimi

Akademisyenlere “Sıfır Atık” eğitimi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Atık Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından organize edilen “Sıfır Atık Sistemi Kurulum ve Uygulama Eğitimi” toplam 100 farklı Üniversiteden 300 akademisyenin  katılımıyla çevrimiçi olarak (İnternet üzerinden) gerçekleştirildi. 2 gün süren çevrimiçi programın açılış konuşmasını Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar gerçekleştirirken, Üniversite Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Atık Yönetimi Koordinatörü Doç. Dr. Çağdaş Gönen, Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Atık Yönetimi Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Ece Ümmü Deveci ve Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Bölümü öğretim üyesi ve Atık Yönetimi Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Meryem Nur Aydede de “Sıfır Atık Sistemi Kurulum ve Uygulama Eğitimi” kapsamında alanlarında sunumlar yaparak bilgilendirmede bulundular.
Rektör Kar, çevresel kaynakların sürdürülebilir kalkınma ile olan ilişkisinden bahsederek başladığı konuşmasında geçmişten günümüze yaşanan önemli olayların, antlaşmaların ve daha pek çok olgunun çevre üzerindeki etkisine de işaret etti. Rektör Kar sözlerinde ayrıca, bilinçsiz bir şekilde kullanılmakta olan çevresel kaynakların sürdürülebilir kalkınma için vazgeçilmez önceliğe sahip olduğunu da vurguladı.
Atık yönetiminin gerekliliği, Avrupa Birliği direktifleri ve uygulamaları, Türkiye’de Atık yönetimi yönetmeliği ve tarihi, sıfır atık yönetmeliği, özel yönetime tabi olan atıkların yönetmelikleri ve atıkların alınmasında süreçlerin işletilmesi gibi konulara da açıklık getiren Atık Yönetimi Koordinatörü Doç. Dr. Çağdaş Gönen, sıfır atık sisteminde uygulamanın yanında başarılı bir sistem uygulaması için doğru kurgulamanın ve eğitimlerin efektif uygulama için en önemli basamak olduğunu ifade etti.
Doç. Dr. Çağdaş Gönen programda, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS), MoTAT ve Sıfır Atık Modüllerinin kullanımı üzerine de açıklamalarda bulundu.
Atık Yönetimi Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Ece Ümmü Deveci programdaki konuşmasına, “Mevcut Durum Analizi ve Kaynağında Ayrıştırma Seçenekleri” adlı sunumu altında; neden altılı ayırma yaptıkları, bu altılı ayırma sistemine nasıl karar verdikleri ve mevcut durum analizindeki ön hazırlıklar gibi konulara açıklık getirerek başladı ve Sıfır Atık Sisteminin sürdürülebilirliği ve insanlarda davranış oluşabilmesi için eğitim içeriklerinin ve farkındalık faaliyetlerinin sürekliliğinin önemine de ayrıca vurgu yaptı.
Ayrıca eğitimin 2. gününde Doç. Dr. Çağdaş Gönen ve Doç. Dr. Ece Ümmü Deveci, birlikte yaptıkları “Ekipman Temini ve Altyapı Kurulumu” adlı sunumda, temin için ihtiyaçların belirlenmesi süreçleri ve resmi temin sürecinin yürütülmesi konularında da değerli bilgileri katılımcılar ile paylaştılar.
Doç. Dr. Meryem Nur Aydede, atık yönetimi sisteminde çok kaliteli atık kutularına veya son teknolojiye sahip elektronik araçlara sahip olunsa bile bireylerin sıfır atık kültürünü oluşturup bunu günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmediği sürece, bu araç ve gereçlerin bir işe yaramayacağını belirterek, yetişkin eğitimine yönelik atık yönetimi eğitiminde kendi kültürümüze, değer ve yargılarımıza uygun eğitim faaliyetlerinin gerekli olduğunu önemle belirtti.
Doç. Dr. Meryem Nur Aydede açıklamalarının sonunda ise Üniversitemizde uzman bir ekip dahilinde öğrencilerin de sıfır atık sisteminin içine katılarak bu sistemin geliştirildiğini ve uygulandığını ifade ederek Üniversitemiz Atık Yönetim Sisteminin bu yolla başarıya ulaştığını aktardı.
(İbrahim UGUN/Muhabir)
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA