Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-12-2020 12:56

Siyanür tartışması iyice alevlendi!

Siyanür tartışması iyice alevlendi!

Geçtiğimiz günlerde Niğde Ulukışla ilçesi Tepeköy’de bulunan ve Gümüştaş Madenciliğe ait altın arama tesisleri ile ilgili siyanür kaçakları ve siyanürlü altın arama konuları iddiasıyla bir açıklama yapan Tepeköy Muhtarlığı Vekili Avukat Murat Fahri Ertul ile konuyu TBBM gündemine taşıyan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı’nın ifadelerinin ardından Gümüştaş Madencilik firması yetkilisi Ali Türkistanlı, basın mensupları ile bir araya gelerek maden tesisinden siyanürlü su sızdığı ve çevreye zarar verdiği iddiaları hakkında açıklama yaparak “İddianın kendisi sahiplerine aittir. Böyle bir sorun yoktur ve tamamen asılsızdır” dedi.
Şimdi ise Tepeköy avukatından firmadan gelen açıklamanın hemen ardından yeni bir açıklama geldi. Avukat Murat Fahri Ertul açıklamada; “Gümüştaş Madenciliğin koordinatörü olarak tanıtan Ali Türkistan isimli şahsın, basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamaları hayretle ve Şaşkınlıkla izlemiş bulunmaktayız” dedi.

AVUKAT BİLİRKİŞİ RAPORLARINI PAYLAŞTI
Tepeköy Muhtarlığı Vekili Avukat Murat Fahri Ertul, firma yetkililerinin açıklamasının ardında yer alan “Böyle bir sorun yoktur ve tamamen asılsızdır” sözlerine ve diğer cümlelerine 30 sayfalık 2019/677 esas nolu Aksaray İdare Mahkemesi Bilirkişi Raporunu ile 50 sayfalık 2020/357 esas nolu Aksaray İdare Mahkemesi Bilirkişi Raporu, yine ve Ulukışla Cumhuriyet Başsavcılğı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosu’na yaptırılan 19 sayfalık “Siyanür Analiz Raporları Sonuçları Bilirkişi Rapor”larını kamu oyu ile paylaştı.
FİRMA: TESİSİN KÖTÜ BİR HİKAYESİ OLSA DUYARDINIZ
Bu sürecin ardından geçtiğimiz gün Gümüştaş Madencilik’te düzenlenen bir basın toplantısında firma Yetkilisi Ali Türkistanlı, maden tesisinden siyanürlü su sızdığı ve çevreye zarar verdiği iddiaları hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Ali Türkistanlı yaptığı açıklamada ‘’İddianın kendisi sahiplerine aittir. Böyle bir sorun yoktur ve tamamen asılsızdır. Çünkü burası bir teknik işletme. Dedikoduya ya da oldu olmadı tartışmasına gerek yok. Ölçümler var. Bakanlıkların ve bizlerin ölçümleri var. Bu ölçümlerimizin sonucunda herhangi bir sorun görmüyoruz ve olmadı. Bundan sonra da olmaz diye düşünüyoruz. Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki İnsan sağlığını tehdit eden herhangi bir şey yok. Hatta bunun içerisinde şunu da söyleyebiliriz. Bu tesisi dün kurulmuş bir tesis değil 10 yıldan beridir burada çalışmakta. 10 yıl içerisinde kötü bir hikayesi olsa mutlaka duyardınız. Öncelikle buradaki yatırım bir istihdam projesi ve ihracat projesi olarak dizayn edildi. Bu işletmenin herhangi bir sorunu yok. Burada 2 tane tesisimiz var. 1.si bu eski tesis olan altın tesisi. Bu altın tesisinin ömrü dolmak üzere. 2 yıl içerisinde bu tesisisin rezervesi dolmuş olacak. 2. tesis kurşun- çinko tesisi bunun altınla ilgisi yok. Yeni tesisi yani kurşun çinko tesisinin istihdamı bugün ki tesis gibi planlıyoruz. Bunun 500’ü plantasyon tesisinde 700’ü ise yer altı işletmesi olarak çalışacak. Bu tüm yatırımı da 3 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz” dedi.

İŞTE O AÇIKLAMA
Tepeköy Muhtarlığı Vekili Avukat Murat Fahri Ertul, kendi iddialarının yer aldığı ilk açıklamanın ardından Gümüştaş Madencilik yetkililerinin açıklama yapmasının hemen ardından “Firma tarafından beyan edilen konuların tamamı asılsızdır” diyerek bir açıklama daha yaptı.
AVUKAT ERTUL: HAYALİ VE ANLAŞILMAZ
Ertul açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Niğde Ulukışla Tepeköy’de faaliyetlerini sürdüren Gümüştaş Madenciliğe ait siyanürle altın ayrıştırma tesisi ile ilgili MHP Aksaray milletvekili sayın Ramazan Kaşlı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapmış olduğu basın açıklamasına istinaden kendisini Gümüştaş Madenciliğin koordinatörü olarak tanıtan Ali Türkistan İsimli  şahsın Niğde’mizin güzide  basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamaları hayretle ve şaşkınlıkla izlemiş bulunmaktayız. Söz konusu açıklamaların tamimiyle hayali ve anlaşılmaz olduğu siyanür havuzundan sızıntı olmadığı ile ilgili beyan edilen konuların tamamen asılsız olduğu açık ve nettir. Bu çerçevede siz değerli basın mensuplarımızın halkımızı da doğru bir şekilde yönlendirebilmesi için kamuoyu ile paylaştığımız Gümüştaş Madenciliğin devam eden mahkeme süreci ile ilgili Patlayan Siyanür havuzuna, yeni tesisin imar planına ve yeni Tesisi ÇED raporuna ait üç adet bilirkişi Raporunun sonuçlarını incelemenizi ve kamuoyunu bilgisine sunmanızı arz ederim.”

PEKİ NE YAŞANMIŞTI
Geçtiğimiz günlerde Tepeköy Muhtarlığı Vekili Avukat Murat Fahri Ertul, ve MHP Milletvekili açıklamalarında Niğde Ulukışla Tepeköy’de faaliyetlerini sürdüren Gümüştaş Madenciliğin patlayan siyanür havuzu sonucu, tarım arazilerine siyanürlü su sızması ve kurulmak istenen ikinci cevher ayrıştırma tesisi ile alakalı olarak 2019 yılı Haziran ayı itibari ile Tepeköy Muhtarlığının 29 Kasım 2019 tarihinde Ulukışla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Asliye Hukuk Mahkemesi vasıtası ile yapmış olduğu şikayet ve başvuru ile cevher ayrıştırma havuzunda siyanürlü sızıntıları olduğu tespiti yapılmıştır. Siyanür havuzlarından tarım arazilerine sızan su ile ilgili olarak Ulukışla Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ulukışla Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından tayin edilen bilirkişilerin hazırladığı raporlar ile sızan suda siyanür ile ağır metallerin olduğuna dair rapor ilgili mahkemelere ulaşmıştır. Mahkeme süreci devam etmektedir. Bu çevre katliamının devam etmesi halinde Tepeköy halkına ve çevreye telafisi mümkün olmayan zararlar açacağı görülmektedir” denilmişti.
(İbrahim UGUN/Muhabir) 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş2044
 • 2Fenerbahçe2042
 • 3Galatasaray2039
 • 4Gaziantep FK2035
 • 5Alanyaspor2034
 • 6Trabzonspor2033
 • 7Hatayspor2032
 • 8Fatih Karagümrük2030
 • 9Yeni Malatyaspor2027
 • 10Antalyaspor2026
 • 11Göztepe2025
 • 12Kasımpaşa2025
 • 13Çaykur Rizespor2025
 • 14Sivasspor2024
 • 15Başakşehir FK2024
 • 16Konyaspor2023
 • 17Kayserispor2019
 • 18Gençlerbirliği2019
 • 19MKE Ankaragücü2018
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor2014
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA