Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-12-2020 11:26

Milli Savunma Bakanlığı Astsubay alacak

Milli Savunma Bakanlığı Astsubay alacak

Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) istihdam edilmek üzere Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına muvazzaf astsubay alımı için başvuru şartları açıklandı. MSB personel temin astsubay kılavuzunda paylaşılan şartları taşıyanların başvuru yapabileceği belirtildi.
MSB ASTSUBAY İLANINA KİMLER BAŞVURABİLECEK?
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde muvazzaf astsubay olmak isteyenlerin, kaynak okullarına göre mevcut yönetmelik, kanun ve yönerge esasları dâhilinde personel alınacağı kaydedildi.
Bu başvuru kılavuzunda paylaşılan genel ve özel şartları taşıyan erkek ve kadın adaylardan;
(1) 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren düzeltilmemiş nüfus kaydına göre;
(a)  Lisans seviyesi mezunları için 27 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak 1993 ve daha sonraki doğumlular),
(b) Ön lisans seviyesinden mezunlar için 25 yaşından büyük olmayanlar (01 Ocak1995 ve daha sonraki doğumlular),
(2) Yurt içinde en az 2 sene daha çok süreli fakülte/yüksekokulların istenilen programlarından mezun olanlar (yurt içi eş değer programlar dikkate alınmaz, lisans mezunu adayların mezun olduğu program kaynak okul programı olarak kabul edilecek, lisans mezunu olanların mezun olduğu ön lisans programları kaynak okul programı olarak kabul edilmez.)
(3) 2019 ve 2020 KPSS P3 Lisans Puanı en az 60 olanlar, 2020’de Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P93 Ön Lisans puanı en az 60 olanlar, her 2 senede de sınava girenlerin en yüksek KPSS P3 puanı esas alınacak, lisans mezunlarının KPSS P93 puanları astsubay temininde geçerli olmayacak, 2018’de ve öncesinde KPSS puanları kabul edilmez.)
(4) Öğrenimlerini yurt dışında bitiren adaylardan, mezun oldukları programın belirtilen kaynak okul programları ile denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından (YÖK) onaylanmış (belge ile) olanlar, (bu hâlde olanlar; başvuru sayfasında ‘Eğitim Bilgileri” başlığının altında yer alan ‘Eğitim Bilgisi Ekle’ butonuna basarak açılan sayfadaki bilgileri girecek, ardından ‘Ekle’ düğmesine basarak girdiği bilgileri kaydedecek, müteakiben ‘Eğitim Bilgileri’ alanında yer alan ‘Diploma/Denklik Bel.Yükle’ butonuna basarak, daha önceden taratılmış denklik belgesini sisteme yükleyecektir, söz konusu belgeyi sisteme yüklemeyen adayların başvuruları kabul edilmez.)
(5) Kanuni nedenlerle (öğrenim, tecil vb.) henüz askerlik yükümlülüğünü yerine getirmemiş olan adaylar,
(6) Bando sınıfına müracaat edecekler adına KPSS şartı aranmaz, bu adaylardan Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak/yaptırılacak Genel Kültür Sınavından en az 50 puan alan adaylar değerlendirmeye alınacak. Bu maksatla Bando sınıfına müracaat edecekler, ikinci seçim aşamasından evvel Genel Kültür Sınavına tabi tutulacak, bu sınavda başarılı olmaları hâlinde ikinci seçim aşamasına katılmak üzere çağrı yapılacak.
(7) Askerlik hizmetinden terhis olanlar (hakkında “Yedek Subay/Yedek Astsubay olamaz” kararı olanlar başvuramazlar.),
(8) Askerlik hizmeti süren Yedek Subay/Yedek Astsubay, erbaş ve erler,
(9) Herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı mecburi hizmet sorumluluğu olmayan ve kazandığı mesleki sıfatı nedeni ile ileride sınıf değişikliği isteminde bulunmayacağını taahhüt edenler başvurabilecektir.
TSK ASTSUBAY ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI
(a) Muvazzaf astsubay adayları için 926 sayılı TSK Personel Kanunu’nun 68’inci maddesi ile Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan nitelikleri taşımaktır. Bunlar:
(İ) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zamanaşımına uğramış, yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkarılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,

(İİ) T.C. vatandaşı olmak,
(İİİ) Her ne sebeple olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak,
(IV) Sivil ve askerî okullardan herhangi bir nedenle çıkarılmış olmamak,
(V) Herhangi bir kadın/erkek ile nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,
(VI) Yapılacak Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında olumlu sonuç almak,
(VII) Adlî sicil müdürlüğü, ilgili Cumhuriyet savcılığı ve kayıtlı olduğu yerli askerlik şubelerinden temin edilecek belgelerde; bakaya veya yoklama kaçağı olarak aranmamak veya bu suçlardan soruşturma altında olmamak veya para cezasına çevrilse dahi bu suçlardan ceza almamak,
(VIII) Daha önce çalıştığı kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik ve ahlakî nedenlerle çıkarılmamış olmak,
(IX) Hakkında Yedek Subay/Yedek Astsubay olamaz kararı bulunmamak.
(X) 926 sayılı TSK Personel Kanunu ile Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesindeki diğer şartlara sahip olmak.

(b) Millî güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak.
(c) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış, bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.
(ç) Yapılacak sınavlarda başarılı olmak,
ASTSUBAY ALIMI SAĞLIK İLE İLGİLİ ŞARTLAR
(a) U/H Teknisyeni sınıfı astsubay adayları sevk edilecekleri hastanelerden TSK, J.Gn.K.lığı ve SGK.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Madde 64 gereği uçuş ekibi adaylarının sahip olması gereken sağlık niteliklerini taşıdıklarına yönelik "Kategori-2 Hava Araçlarında Görevli Olarak Uçar” kararlı sağlık raporu alacaktır.
(b) Tüm seçim aşamaları ve Mülakat Sınavlarında başarılı olan adaylar, 11 Kasım 2016 tarihli ve 29885 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde” belirtilen, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan Engelli Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşlarına sevk edilecektir. Bu kapsamda adaylardan;
(İ) Muharip Sınıflar İçin; “EK-D Personel Adaylarının Hastalıklara Göre Değerlendirme Çizelgesi (1) No’lu Değerlendirme Sütununa Göre Muvazzaf Astsubay Olur”,
(İİ) Yardımcı Sınıflar İçin; “EK-D Personel Adaylarının Hastalıklara Göre Değerlendirme Çizelgesi (2) No’lu Değerlendirme Sütununa Göre Muvazzaf Astsubay Olur”, kararlı sağlık raporu talep edilecektir.
(c) Sağlık raporu için başvuran adaylar; sevk edildikleri hastanede bulunan sağlık bilgi sonuçlarının sınav merkezince görülebileceğini kabul etmiş sayılırlar. İstenen raporu alamayan adaylar seçim aşamalarından elenmiş sayılacaktır. Bu kapsamda;
(İ) En son adayın hastaneye sevk tarihinden itibaren sağlık raporu işlemleri en geç 30 gün içinde (adayın sağlık raporuna itiraz ederek hakem hastaneye gitmesi üzerine geçen süreler dahil) tamamlanacak, bu tarihten sonra Per.Tem.D.Bşk.lığına ulaşan sağlık raporlarına işlem yapılmayacak ve bu tarihe kadar raporu ulaşmayan, geç ulaşan, hatalı rapor düzenlenen adayların adaylıkları sonlandırılacaktır. Belirtilen aksaklıkların takibi ve problemin ilgili hastaneye
başvurularak giderilmesi adayın kendi sorumluluğudur.
(İİ) Hastaneler tarafından düzenlenen “Ön Bildirim Belgesi/Raporu” ve “Sağlık Kurulu Kararı Bildirim Belgesi” geçerli kabul edilmeyecektir.
(İİİ) Hastaneler tarafından geçerli sağlık kurulu raporlarının sevk belgesinde talep edilen şekilde düzenlenmemesinden, Personel Temin Dairesi Başkanlığına zamanında gönderilmemesinden ve posta gecikmelerinden Millî Savunma Bakanlığı sorumlu değildir. (Haber Merkezi)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş1941
 • 2Fenerbahçe1939
 • 3Galatasaray1936
 • 4Gaziantep FK1934
 • 5Alanyaspor1931
 • 6Hatayspor1931
 • 7Trabzonspor1930
 • 8Fatih Karagümrük1927
 • 9Yeni Malatyaspor1927
 • 10Göztepe1925
 • 11Antalyaspor1925
 • 12Sivasspor1924
 • 13Çaykur Rizespor1924
 • 14Başakşehir FK1923
 • 15Konyaspor1922
 • 16Kasımpaşa1922
 • 17Kayserispor1919
 • 18Gençlerbirliği1919
 • 19MKE Ankaragücü1918
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor1914
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA