Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2020 12:41   Güncelleme : 10-12-2020 16:14

ULUKIŞLA'NIN SİYANÜR MÜCADELESİ TBBM’YE TAŞINDI

Tepeköy Halkı: “Hukukun üstünlüğüne inancımız tamdır”

ULUKIŞLA'NIN SİYANÜR MÜCADELESİ TBBM’YE TAŞINDI

Niğde Ulukışla ilçesi Tepeköy’de bulunan ve Gümüştaş Madenciliğe ait altın arama tesisleri ile ilgili siyanür kaçakları ve siyanürlü altın arama konuları iddiaya göre; vatandaşın sağlığına ve çevre felaketine doğrudan etki edecek siyanür sızıntısı konuları derinleşmeye devam ederken bu iddialar ve konular daha çok konuşulacağa benziyor. Çünkü konu hem yerel halkın, hem de TBBM’nin gündeminde büyük ses getirmeye devam ediyor. 
SİYANÜR TBBM’YE TAŞINDI
Niğde'nin Ulukışla  ilçesi Tepeköy halkı tarım arazilerinde siyanürlü su sızması nedeniyle sorunlar yaşadıkları için bu bölgede çalışma yapan Gümüştaş Madenciliğin faaliyetlerine tepkilerini Türkiye Büyük Millet Meclis’ine taşırken, konu ile alakalı olarak Tepeköy Muhtarlığı Vekili Avukat Murat Fahri Ertul da yargı süreci ve elde edilen bulguları delil göstererek bir açıklama yaptı ve oldukça ciddi iddialarda bulundu.
SİYANÜR TEPKİSİ BU KEZ ANKARA’DAN YÜKSELDİ
Ulukışla Tepeköy’de bir süredir altın arama işi yapan Gümüştaş Madencilik, siyanür havuzundaki sızmanın önlemediğini ve bölgede tarımla uğraşan köylülerin zor durumda kaldığı iddiası ile kamuoyunun gündemine bir kez daha geldi. Üstelik bu kez Türkiye’nin atan kalbi, siyasetin ve bürokrasinin merkezi Başkent Ankara’da yankı buldu.
AKSARAY MİLLETVEKİLİ MECLİSTEN DUYURDU
Yaklaşık bir yıldır devam eden hukuk mücadelesi süreci ile birlikte Millliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı da Niğde’nin bu sorunu bu  konuyu Meclis’e taşıyarak burada bir basın açıklaması ile tepkilerini tüm kamuoyuna duyurdu.
YARGI SÜRECİNE RAĞMEN ÇED İZNİ ALINMIŞ!
Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, mecliste yaptığı açıklamasında yargı sürecinin devam etmesine rağmen ÇED izni alındığını buna karşılık ise Tepeköy Muhtarlığı tarafından yeni davaların açıldığını, süreci yakinen takip edeceklerini ve vatandaşa karşı olan her konuda mücadelenin devam edeceğini söyledi.
MUHTARLIK AVUKATI BİLGİLENDİRME YAPTI
Tepeköy Muhtarlığı Vekili Avukat Murat Fahri Ertul ise, hem süreç hem de konu ile ilgili olarak bir açıklama yaparak; “Mahkeme süreci devam etmektedir. Bu çevre katliamının devam etmesi halinde Tepeköy halkına ve çevreye telafisi mümkün olmayan zararlar açacağı görülmektedir. Hukukun üstünlüğüne olan inancımız tamdır” dedi.
SİYANÜR RISINTILARI TESPİT EDİLDİ
Tepeköy Muhtarlığı Vekili Avukat Murat Fahri Ertul, açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:  Niğde Ulukışla Tepeköy’de faaliyetlerini sürdüren Gümüştaş Madenciliğin patlayan siyanür havuzu sonucu, tarım arazilerine siyanürlü su sızması ve kurulmak istenen ikinci cevher ayrıştırma tesisi ile alakalı olarak 2019 yılı Haziran ayı itibari ile Tepeköy Muhtarlığının 29 Kasım 2019 tarihinde Ulukışla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Asliye Hukuk Mahkemesi vasıtası ile yapmış olduğu şikayet ve başvuru ile cevher ayrıştırma havuzunda siyanürlü sızıntıları olduğu tespiti yapılmıştır dedi.
REVİZYON İŞLEMİNDE HUKUKA AYKIRILIK
Bununla beraber kurulmak istenen Siyanürle ikinci cevher ayrıştırma tesisini İstemeyen Tepeköy halkı güven kaybından dolayı bu fabrika ile idari işlemleri yargıya taşımıştır. İkinci cevher ayrıştırma tesisinin kurulumu ile ilgili Niğde İl Özel İdare Başkanlığı tarafından yapılan imar revizyonu Aksaray İdare Mahkemesinde yargıya taşınmış, yapılan keşif ve akabinde hazırlanan bilirkişi heyeti raporu ile revizyon işleminin hukuka aykırı olduğu ile ilgili rapor tanzim edilmiştir.
TARIM ARAZİLERİNE SIZAN SUDA SİYANÜR BULGUSU
Siyanür havuzlarından tarım arazilerine sızan su ile ilgili olarak Ulukışla Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ulukışla Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından tayin edilen bilirkişilerin hazırladığı raporlar ile sızan suda siyanür ile ağır metallerin olduğuna dair rapor ilgili mahkemelere ulaşmıştır. Mahkeme süreci devam etmektedir. Bu çevre katliamının devam etmesi halinde Tepeköy halkına ve çevreye telafisi mümkün olmayan zararlar açacağı görülmektedir.
YENİ TESİSİ KÖYDEN UZAĞA KURUN
Tepeköy halkı siyanür havuzundaki kaçakların ivedilikle onarılmasını, bu kaçaklardan kaynaklı var ise Tepeköy’lülerin zararlarının tanzim edilmesine ve kurulması planlanan yeni tesisin köyden 10 - 15 km uzak olması talep edilmektedir.
HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANCIMIZ TAMDIR
Hukukun üstünlüğüne olan inancımız tamdır. Bağımsız yargımız en doğru kararı verecektir. Konunun hukuki ve vicdanen takibi Tepeköy avukatı olarak tarafımdan yapılmaktadır. En kısa sürede Niğde Ulukışla Tepeköy halkının mağduriyetlerinin giderilerek sonuçlanması yönünde temennilerimiz bulunmaktadır.”
GÜMÜŞTAŞ MADENCİLİK CEVAP VERECEK Mİ?
Gümüştaş madenciliğin TBMM'ye kadar uzanan bu konu ve iddialar karşıdında ne cevap vereceği merak konusu oldu.  
(Haber Merkezi)


NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş1838
 • 2Fenerbahçe1838
 • 3Galatasaray1936
 • 4Gaziantep FK1934
 • 5Hatayspor1931
 • 6Alanyaspor1830
 • 7Trabzonspor1930
 • 8Fatih Karagümrük1827
 • 9Yeni Malatyaspor1927
 • 10Göztepe1925
 • 11Antalyaspor1925
 • 12Çaykur Rizespor1924
 • 13Sivasspor1823
 • 14Başakşehir FK1923
 • 15Konyaspor1922
 • 16Kasımpaşa1822
 • 17Kayserispor1919
 • 18Gençlerbirliği1919
 • 19BB Erzurumspor1916
 • 20MKE Ankaragücü1815
 • 21Denizlispor1914
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA