Advert
KÜLTÜR TURİZM
Giriş Tarihi : 20-11-2020 16:16   Güncelleme : 20-11-2020 17:03

Alper Göncü: Niğde için yapılacak çok iş var

Alper Göncü: Niğde için yapılacak çok iş var

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atanan Alper Lütfi Göncü, göreve başlamasının ardından Niğde’de yapılabilecek projeler hakkında hem bilgiler verdi hem de Niğde için bundan sonraki süreçte neler yapılması gerektiği ile yapılabilecekleri sıraladı. Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yeni Müdürü Alper Lütfi Göncü, “Ben Niğdeli olarak zaten yıllardan beri bu işleri fahri olarak yapıyorum” dedi.
Fahri olarak yürüttüğü çalışmalarının yeni görevi ile birlikte artık resmiyete döküldüğünü belirten Göncü “Buradaki arkadaşlarla birlikte güzel işler yapacağız. Niğde’nin çok büyük bir potansiyeli var. Yıllardan beri tam olarak değerlendirilemeyen bir potansiyele sahip” diye konuştu.
DAHA ÖNCEDEN DE ÇALIŞMALARIMIZ OLDU
Niğde’de gerek turizm gerekse kültür gerekse tarım alanında pek çok işe imza atılabileceğinin altını çizen Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürü Alper Lütfi Göncü “Bu göreve başlamadan önceki yıllarda çeşitli çalışmalarım oldu. Dergilerde yazılarım, röportajlarım ve gazetelerde köşe yazılarım yayınlandı. Niğde’nin geçmişi ile ilgili de kitap yazdım. Niğde’de bundan önceki dönemde Üniversite eski rektörü sayın Adnan Görür ile şehrimizin önemli bir değeri olan Cullaz Sokağı yenileyip hizmet vermek için çalışmalar yaptık. Niğde’de yapacak daha çok işimiz var. Bunlarında bir öncelik sırası olmalıdır. Bütün bu çalışmaları buradaki arkadaşlarımızla birlikte hep beraber yapacağız.
TERMAL TURİZM, ALADAĞLAR, TARİHE YOLCULUK, EKOLOJİK TURİZM
Öncelikle Niğde’de geliştirilmesi gereken bazı alanlar var. Bunlardan bir tanesi termal turizm konusu ve bununla ilgili de çalışmalar belli bir yere kadar yapıldı. Bunun dışında Marka Şehir Niğde projesi olarak Aladağlar seçildi. Aladağlarla ilgili birtakım çalışmaların yapılması ve dağcılık ile yayla turizmin geliştirilmesi lazım. Buralar Uzun yıllardır turizmin cazibe noktasıdır. Buradaki dağcıların konakladığı yerlerin gelişmesi ve yenilenmesi gerekir. Bunun dışında Aladağlara dağcılık müzesi kurulması konusunda benim çalışmalarım var. Dağcı arkadaşlarımla da bu konuyu konuştuk. Rahmetli dağcı büyüğümüz Mümtaz Çankaya adına bir dağcı müzesi konusunda çalışmalar yapacağız burada. Ayrıca yine Niğde’de din turizmi çok önemli. Hem İslam dini hem de Hristiyanlığın ilk dönemlerindeki kiliseler olsun buralarda da yapılacak çok işimiz var. Bu projelere ilave edecek olursak ekolojik turizmi var. Bunlara da örnek genetiği ile oynanmamış Amasya elmamız var. Kaybolmaya yüz tutmuş bu meyvemiz ile ilgili bir çalışma yapılabilir. Buna benzer ürünler geliştirilebilir. Yine turistik destinasyon olarak göllü dağın canlandırılması çok önemli. Bununla ilgili zamanla çalışmalar yapıp turizmin hizmetine kazandırılması konusunda yol kaydedeceğiz” dedi.
KENT MÜZESİ PROJESİ
Müdür Göncü, yıllardır hayalini kurduğu Kent Müzesi için gerekli çalışmayı yapacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Kent merkezinde de yıllardır hayalim olan kent müzesi var. Hangi ile gitsem büyük bir konak ya da büyük bir bina kent müzesi olarak tasarlanmış. Arkeolojik müzesi ile tamamen ayrı olacak şekilde kent hafızasının olacağı yer olacak. Ellerimde de eskilere dayalı birçok malzeme var. Bu müzeyi açtığımız taktirde ben de elimdeki bu biriktirdiklerimi bu müzeye bağışlayacağım. Geçmişte halıcılık müzesi yapılsın diye halılar toplanmıştı. Şimdi toplanan bu Niğde’ni meşhur halıları depoda çürüyor. Bu halılar ya halıcılık müzesi adı altında ya da kent müzesinde toparlamamız gerekiyor. Bu halıların bir envanterlerinin çıkarılması gerekiyor. Şimdi belediyemizin kalenin restorasyonu ve yıkım çalışması var.  Burada da kalenin tarihi taş konakların muhafaza edilmesi ve belediyemize geçen Kadıoğlu Konağının iç tadilatının yapılıp bir kültür evi görünümünde halkımızın hizmetine sunulması gerekir” dedi. (İbrahim UGUN/Muhabir)

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA