Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-11-2020 08:59

Yasaklar bu gece başlıyor

Yasaklar bu gece başlıyor


Koronavirüs salgınının yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla alınan yeni kararlar 20 Kasım Cuma gününden yani bugünden itibaren uygulanacağı belirtilirken tüm ülkede olduğu gibi Niğde’de de bir çok işletme ve kamu kurumu da yeni döneme hazırlıklarını tamamlama çabası içine girdiler. 
Niğde’de yeni tedbirlerle birlikte özellikle gıda tedarik firmaları paket servis hizmetlerinde iyileştirme yapmaya başladı. Kararların açıklanması ile birlikte yaş sınırlaması ve sokağa çıkma yasakları ile ilgili kafa karışıklığına neden olan saat uygulaması da netlik kazanırken umuma açık alanlarda sigara içme yasakları devam edecek. Nikah törenleri ise 20 dakika ile sınırlandırıldı. Hafta sonu kısıtlamalarında vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkamayacak.
YETKİLİLER NİĞDELİ VATANDAŞLARI UYARDI
Alınan kısıtlama ve tedbir kararlarına vatandaşlarımızın özellikle uymaları gerektiğine değinen Niğde kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, maske mesafe ve hijyen konuları kadar, bu kısıtlamalarında normalleşme sürecine büyük katkı sağlayacağı vurgusunu yaptılar. Alına tedbirlerin tüm ülkemizde olduğu gibi Niğde’de de vatandaşların sağlığı ile ilgili hassasiyet çerçevesinde gerekliliğine değinen yetkililer sağduyu çağrısında da bulundular.
65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI KARMAŞASINDA SON DURUM
Niğde dahil tüm illerimizde çalışanlar ve zorunlu durumlar hariç 65 yaş ve üzeri vatandaşlar gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız ise gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanıyor.
İŞTE KORONAVİRÜS SALGINI İÇİN ALINAN YENİ TEDBİRLER
Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabileceklerdir.
LOKANTA, KAFE, BERBER, PASTANE VE ÇAY BAHÇELERİ
Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir. Bu firmalar saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek ve dinlenme tesisleri gibi yerler bu uygulamadan muaf tutulacak. Yılsonuna kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacak.
HAFTASONU SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI
Hafta sonları (Cumartesi-Pazar) tüm vatandaşlar için 10:00 20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bazı önemli meslek kuruluşları, üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulurken, bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00 den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00 a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir.
KISITLAMADA AÇIK OLACAK İŞLETMELER
İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,  Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler Üretim ve imalat tesisleri, Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları, Sebze/meyve toptancı halleri gibi işletme ve yerler ise bu kısıtlamadan muaf tutulacak.
KURALLARA UYMAYANLARA CEZA KESİLECEK
Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.
İbrahim UGUN/Muhabir

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA