Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-11-2020 16:35

Köy ekmeğinin lezzeti artık şehirde

Köy ekmeğinin lezzeti artık şehirde


Niğde’nin Orhanlı köyünde yıllarca kendileri için yaptıkları yöresel ekmekleri köydeki lezzeti aratmayacak şekilde yapan Fatma Sayın ile kardeşi Niğde merkeze açtıkları fırınla şimdiden vatandaşın beğenisini kazanıp, patates ve sütle yoğurdukları hamur muhteşem bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.  Çok genç yaşlarda eşinin hayatını kaybetmesiyle 4 kız çocuğuna tarım işçiliği yaparak bakmak zorunda kalan Fatma Sayın, kardeşinin de cesaret vermesiyle tarım işçiliğini bırakıp ekmek fırını açarak kendi işinin sahibi oldu. Açtığı fırınla kız kardeşine de istihdam sağlayan Fatma Sayın’ın işlettiği fırında günlük ortalama en az 400 ekmek üretiliyor.
PATATES VE SÜT İLE YOĞURULAN EKMEK GÜNLERCE BAYATLAMIYOR
Patates ve sütle yoğurulan hamurlar şeklini aldıktan ayran ekleniyor ve üzerine atılan susamların ardından fırına veriliyor. Ünü il sınırını aşan yöresel ekmekleri lezzeti dışında özel kılan bir diğer neden ise günlerce bayatlamıyor olmasıdır.
4 KIZINI OKUTMAK İÇİN ÇABALADI VE BAŞARDI
Sabahın ilk ışıklarıyla fırının başına geçen Fatma Sayın, fırın sayesinde ayakları üstünde durduğunu, kardeşine de istihdam sağladığını söyledi. Sayın, "Kocam öldüğünde 27 yaşındaydım 4 tane kız çocuğum vardı onları büyütüp okutmak zorundaydım okuttum da üniversiteyi dördünü de okuttum ikisini evlendirdim ikisi de bekar bana yardım ediyorlar Allah razı olsun çocuklarımdan. Gündeliğe gittim fasulye, patates, soğan her işe gittim büyüttüm çok şükür çocuklarımı şimdi kendi işim oldu kimselere muhtaç değilim. Kardeşimle erkenden geliyoruz ve sabah 04.30 gibi açıyoruz. Çok şükür ayaklarımızın üzerinde duruyoruz. Önceleri iş belki tutmaz diye endişe yaşadım ama o endişemde zamanla ortadan kalktı. Ekmeklerimiz doğal içinde patatesle süt var katkı maddesi yok doğal olduğu için 3-4 gün gidiyor bayatlamıyor. Buzluğa koyarsanız da 2-3 ay dayanıyor’’ dedi.
HAYALİ HER MAHALLEDE ŞUBE AÇMAK
Kendi imkanlarıyla fırınını açan Sayın’ın hayali ise her mahallede bir şubesinin olması. Sayın, "Kendi imkanlarımla açtım kimsenin desteği olmadan devletimiz kadınlara destek veriyor ileride daha büyütmek için destek isterim. Her mahallede istiyorlar, burası uzak geliyor mahallelerde de şubem olsun isterim" dedi.
KARDEŞİ DE ABLALSININ YANINDA ÇALIŞIYOR
Ablasının açtığı fırında çalışan Habibe Polat ise, "Ablamla birbirimize destek oluyoruz. Fırın açtı ikimiz çalışıp yapabilir miyiz dedi bende niye yapamayalım dedim çıktık yola Allah’a şükür güzel gidiyor normalde her işte çalışıyorduk temizliğe de gidiyorduk ablamda böyle bir iş açınca sigortamı da yatırıyor güzel oldu. Kendi işimizin başına gidiyoruz. Herkes kendi parasını kazanabilir kendi ayağının üzerinde durabilir” diye konuştu. Müşteriler ise hem ekmeklerin lezzetinden hem de fırını kadınların işletiyor olmasından dolayı memnun.
İHA

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
İL GENELİ COVİD TARAMASI 3
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA