Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 30-10-2020 10:18

Gültekin: Tarım ve gıda kanunu yasalaştı

Gültekin: Tarım ve gıda kanunu yasalaştı

Gıda, Tarım ve Orman alanında düzenlemelere ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda yasalaştı. AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Gıda, Tarım ve Orman alanında düzenleme yapan kanuna dair yaptığı açıklamada; ‘AK Partimiz tarafından hazırlanan Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi görüşülerek kabul edilmiştir. Kanunun vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.
ALKOLLÜ İÇKİ SATIŞI YASAĞINA AYKIRI HAREKET EDENLERE CEZA UYGULANACAK
Milletvekili Gültekin; ‘’Vatandaşlarımızın sağlığını korumak adına bazı adımlar atmak zorundayız. Artık alkollü içeceği otomatik makineleriyle, basın ve yayın veya posta yoluyla satışını yapanlara ya da farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edenlere 20 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Yine saat 22.00 ile 06.00 saatleri arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere 65 bin liradan 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulayacağız.
ÖZEL ORMAN SAYILAN ARAZİLER DE AĞAÇLANDIRMAYI TEŞVİK EDİYORUZ
Doğamızı ve ormanlık alanları korumak için özel orman kapsamındaki yerlerde bulunan ağaçlar da izinsiz kesilemeyecek, izinsiz kesilmesi halinde ise para cezası uygulanacak. Ayrıca Orman sınırları içerisinde fidanlık, mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği için tesis kurulmasına 29 yıla kadar izin verilebilecek. Fakat bu faaliyetleri izinsiz yapanlar veya tesis kuranlara, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası uygulayacağız.
TARIM ARAZİLERİNİ BOZANLARA CEZA VERİLECEK
Ülkemizin bir tarım ülkesi olduğunu belirten Milletvekili Gültekin; ‘’ Yeni yasalaşan kanunumuzla hobi bahçesi adı altında kurulan yapılara da tarım alanlarını tahrip ettiği için müsaade etmeyeceğiz. Tarım arazilerimizin bütünlüğünün bozulmasına ve amaçları dışında kullanılmasına sebebiyet verenlere hem hapis hem de para cezası uygulayacağız.  Ayrıca tüzel kişiler hakkında da elli bin Türk Lirasından iki yüz elli bin Türk Lirası'na kadar idari para cezası vereceğiz. Böylelikle hobi bahçelerinin izinsiz bir şekilde yapılarak vatandaşlara satılmasının önüne geçilmiş olacak.  Çıkarılan yasaya rağmen belirlenen plan veya projelere aykırı hareket edildiğinin tespit edildiği durumlarda Valiliklerimiz tarafından tespitler yapılacak ve sorumlulara bin liradan az olmamak kaydıyla bozulan arazinin her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Projeye uygun hale getirmek için de 2 ay süre tanınacak. 2 aylık süre dolmasına rağmen kullanım devam ediyorsa cezalar 3 katına çıkarılacak. İzinsiz olduğu tespit edilen bütün yapılar, masrafları Tarım ve Orman Bakanlığınca karşılanmak kaydıyla bir ay içinde belediyeler veya il özel idarelerince yıkılacak ve araziler tarımsal üretime uygun hale getirilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı ödemiş olduğu bu paraları daha sonra arazi sahibinden tahsil edecek. Bu nedenle vatandaşlarımızın en kısa sürede herhangi bir cezaya maruz kalmadan alanlarını projeye uygun hale getirmelerini rica ediyoruz.
YABAN HAYATI DA BİZİM İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ
Merkez Av Komisyonu hakkında bilgi veren Milletvekili Gültekin ; ‘’ Yabani hayatı korumak için avlanmaya dair bazı önlemler alıyoruz. Merkez av komisyonumuzda STK’ların, akademisyenlerin ve devlet görevlilerinin de bulunacağı toplam 25 üyeden oluşan Merkez Av Komisyonu kurulacak ve kaçak ve usulsüz avlanma ile mücadele de etkin rol oynayacaklar. Geniş katılımlı kurulacak komisyon ile herkesin görüşü dikkate alınacak bilimsel veriler ışığında da kararlar alınacaktır.
MODERN TARIMA, MODERN SULAMA
Çiftçilerimizi modern tarımla buluştururken, modern sulamayla da daha kolay hale getirmek istiyoruz diyen Milletvekili Gültekin; ’’Yaptığımız değişikliklerle kırsal kalkınma destekleri arasına modern sulama sistemleri desteklerini de ekledik. Ülkemiz bir tarım ülkesi olduğundan, tarımı daha elverişli ve verimli hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Modern tarımın daha verimli hale getirebilmek için modern sulama yöntemlerini de kırsal kalkınma desteklerine dâhil ettik. Çiftçilerimizi modern tarıma teşvik ederken, modern sulamayı da destek kapsamına almamız çiftçilerimizin kendilerini daha da geliştirmesi ve  daha modern yöntemlerle daha verimli ürünler elde etmesini sağlayacaktır. Böylece çiftçilerimize zaman ve emek tasarrufu sağlayacak bir desteği daha hizmete almış olduk.
TAKLİT VE TAĞŞİŞ İLE MÜCADELEDE KARARLIYIZ
Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nda yapılan değişiklikle taklit ve tağşiş yapılmış ürünlerin işleme tabi tutulmasını ve piyasaya sunulmasının yasaklandığını belirten Milletvekili Gültekin;’’ Vatandaşlarımızın hayatı ve sağlığı ile oynamaya kalkanlarla mücadele de kararlıyız. Bu kapsamda taklit ve tağşiş ürünler mücadele için bazı değişiklikler yaptık. Vatandaşlarımızın hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak gıdalar, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve devletimiz tarafından imha edilecek. Bu gıdaları üreten, ithal eden ve satan işletmelere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 1000 günden 5000 güne kadar adli para cezası uygulayacağız. Aynı suçu 3 yıl içinde tekrar edenleri 5 yıldan 10 yıla kadar gıda sektörü faaliyetinden men edeceğiz. Bu ürünler masrafları sorumlusuna ait olmak üzere el koyup piyasadan toplatarak imha edeceğiz. Toplum sağlığımızın korunması için çalışmalarımız kapsamlı ve titiz şekilde devam edecektir. Bakanlığımız sahada gıda sağlığımız ve tarım arazilerimizin bütünlüğü için bizlerde daha güzel yarınlar için mecliste gerekli çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.  
Haber Merkezi

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor923
 • 2Galatasaray1020
 • 3Fenerbahçe1020
 • 4Beşiktaş1019
 • 5Gaziantep FK1015
 • 6Kasımpaşa1115
 • 7Fatih Karagümrük1014
 • 8Göztepe914
 • 9Başakşehir FK1014
 • 10Konyaspor912
 • 11Çaykur Rizespor912
 • 12Yeni Malatyaspor912
 • 13Hatayspor712
 • 14Trabzonspor1012
 • 15Antalyaspor1010
 • 16Sivasspor99
 • 17BB Erzurumspor99
 • 18Kayserispor98
 • 19Denizlispor96
 • 20Gençlerbirliği95
 • 21MKE Ankaragücü82
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA